Ranzalı Çocuk Odası için Bilinmesi Gereken Noktalar

Ranzalı Çocuk Odası için Bilinmesi Gereken Noktalar

Ranza, çocuk odalarında alan tasarrufu sağlamak için en iyi seçimlerden biridir. 2-3 kişilik çocuk odalarında her çocuk için ayrı yatak almanıza gerek yok. Son derece modern ve şık tasarımlara sahip olan ranzalarla ranzalı çocuk odası dekorasyonları yapabilirsiniz.

Ranza Boyutu

Öncelikle ranza kullanacağınız odanın ölçüleri almalısınız. Ranza, kalorifer peteği, pencere gibi alanları kapatmamalıdır. Odadaki boş duvarların ve tavanın ölçüsüne göre ranza satın almalısınız. Ranzalı çocuk odası tasarlarken iki katlı ranzaları tek yönlü kullanmanıza da gerek yoktur. Dilerseniz T şeklinde tasarımlarla alanı daha doğru değerlendirebilirsiniz.

Ranzayı İşlevsel Kullanmak

Ranzalı çocuk odası, iki yatakla birlikte kalabalık görüneceği için ranzayı daha işlevsel kullanmaya özen göstermelisiniz. Ranzalarla bitişik dolaplar kullanmak, çalışma masaları ile yataklar arasında bağlantı kurmak mümkün. Oda düzenlemesi için kullanılan organizerleri de yataklara monte edebilirsiniz.

Alan Tasarrufu Sağlamak

İki yatağı yer kaplamasına izin vermeden ranza kullanmak, alandan daha iyi verim alınmasını sağlar. Alan tasarrufu sağlamak için özel tasarım ranzalara bakabilirsiniz. Ranza tasarımlarında çekmeceler ve dolaplar, yataklarla bitişik olarak tasarlanabiliyor. Aynı zamanda ranzanın yatak uzunluğu büyük olduğunda çocuğunuz için yatağın kenarına dinlenme ve oyun alanı yapabilirsiniz.

Ranzalı çocuk odası dekorasyonunda masa, çekmece ve dolaplar için ayrı alanlar ayırmanıza gerek yoktur. Çocuğunuzun eşyalarını yerleştirebileceği mini dolaplar, ranza tasarımlarında kullanılabiliyor. Mini çekmeceler de son derece kullanışlı olduğu için alanın daha ferah olmasını sağlıyor. Ranza merdivenlerini çekmece olarak kullanabilirsiniz.

Ferah Bir Oda için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk odası tasarımlarında sade renkler kullanmak yerine farklı renkleri tercih edebilir, daha ferah bir alan yaratabilirsiniz. Ranzalı çocuk odası içerisinde göze çarpacak ilk eşya yataktır. Bu nedenle yatağın rengi, odanın havasını direkt değiştirir. Ranza rengi seçerken beyaz, krem, toz pembe gibi renkleri tercih ettiğinizde, oda daha aydınlık ve ferah görünecektir. Odanın kalabalık görünmemesi için eşyaların düzenli olması ve ortada boş bir alan kalması da önemlidir.

Ranzanın etrafında kullanabileceğiniz led ışıklar, odaya sıcak bir hava verir. Mobilya seçimlerinde daha küçük masa ve sandalyeler tercih edebilirsiniz. Ranzaların yanında kullanabileceğiniz oyun alanları ile odanın kalabalık görünmesini engelleyebilirsiniz. Küçük bir odayı dekore ediyorsanız, duvara monte edilen kitaplıklar ve masalar kullanmalısınız. Duvarların birinde ayna kullanmak da odanın ferah görünmesine yardımcı olur.

 ilginizi çekebilir : 14 Adımda Çatı Katınızı Yeniden Tasarlayın

Güvenli Olduğuna Emin Olun

Ranza, iki çocuğun kullanacağı bir yatak olduğu için sağlam olması çok önemlidir. Özellikle üst yatakta meydana gelecek bir yıpranma, çocuğunuzu riske atar. Ranzalı çocuk odası dekorasyonu yapmak istiyorsanız, aldığınız yatakların sağlam malzemelerle tasarlandığına emin olmalısınız. Trend parçalar olan kütük ve ahşap ranzalar, hem daha dayanıklı hem de daha modern görünümlere sahiplerdir.

Özel Tasarım Yaptırabilirsiniz

Ranzalı çocuk odası tasarımlarında kullanılan yatakları mağazalarda bulmanız zordur. Klasik tasarımlara sahip olan ranzalar yerine tamamen evinize uygun tasarımlar yaptırabilirsiniz. Özel tasarımlarda, ranzanın birçok alanını kullanma şansınız vardır. Merdivenlerini açılabilir yaptırın ve çekmece olarak değerlendirin. Ranzanın alt kısmını da geniş çekmeceler şeklinde yaptırabilir ve alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Özel tasarımlar, çocuğunuzun sevdiği dizileri ve filmleri yansıtan görünümlere sahip olabiliyor.

ilginizi çekebilir : Villa İç Mimari Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ranza ile Oda Dekorasyonu

Ranza kullanılan odalarda tercih edilen mobilyalar oldukça önemlidir. Ranzayı bir duvar önünde kullandığınızda, diğer duvarların önünde çok fazla eşya kullanmamalısınız. Kullandığınız çalışma masaları, dolaplar da mümkünse yatakların yanında olmalı. Ranzalı çocuk odası dekorasyonları ile küçük çocuk odalarından en iyi verimi alabilirsiniz.

 

 

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder