Yatak Odası Dekorasyonu ve Kullanılması Gereken Renkler

Yatak Odası Dekorasyonu ve Kullanılması Gereken Renkler

Yatak odası dekorasyonu yaparken öncelikle renklerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Duvar renklerini belirlemek ilk seçimlerden biri olmalıdır. Odalarınızın büyüklüğünü ve yapısını göz önünde bulundurarak, renk ve mobilya seçimleri yaparken doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Küçük alanların ferah ve aydınlık görülebilmesi için istediğiniz açık renkleri tercih edebilirsiniz. Özellikle mavi, sarı, pembe ve turuncu renkler düzenli bir uyku çekmeniz için oldukça idealdir. Mavi rengin sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca bu renkler sizlere daha çok dinlenme olanağı oluşturacaktır. Sarı ve turuncu olan renkler ise kaslarınızın gevşemesine ve sıcak bir ambiyans oluşturmanızı sağlar. Pembe renk ise sizlere olumlu bir enerji verir. Bunların dışında krem ve beyaz renk odalarınızın bütünlüğünü sağlamak için farklı renklerle birleştirilerek kullanılabilir.

ilginizi çekebilir : Modern Genç Odası Tasarımları

Uykunuzu olumsuz etkileyen renkler ise gri, kırmızı mor ve kahve renkleridir. Mor ve kırmızı gibi renkler nabzı hızlandırır ve uykuya dalma sürenizi uzatır. Böylece uykunuz düzensiz bir hale gelir. Bu tarz ateşli renklerin nabzı hızlandırma sebebi ise tutku, sevgi, enerji gibi duyguların ilham kaynağı olduğu saptanmıştır. Kahverengi ve gri renkleri ise odalarınızda daha kasvetli bir ortam oluşturur. Büyük alanlarınızı daha samimi ve sıcak olan renklerle süsleyebilirsiniz. Bu konuyla alakalı koyu renklerden yardım alabilirsiniz. Fakat tercih yaptığınızda sizlere yukarıda belirtmiş olduğumuz renkleri göz önünde bulundurmanız sizlere doğru sonuçlara ulaşmanız için yardım edecektir.

Dekorasyona farklı bir hava katmak için ve duvarlarınıza boyut kazandırmak için duvar kâğıtlarını tercih edebilirsiniz. Kolay bir şekilde temizlenen ve boyanabilen ve yıkanabilen duvar kâğıtları kullanım bakımından sizlere kolaylık sağlar. Yatak odası dekorasyonlarında renkli ve baskılı duvar kâğıtları tercih edip odalarınıza boyut kazandırabilirsiniz.

Renk seçimi yalnızca duvarlara değil, odada kullanılan eşyalar ve aksesuarlar bunun dışında tekstil ürünleri de geniş bir alan kapsamaktadır. Mobilya seçiminde risk alan ve farklı tarzlara ait olan mobilyaları birlikte kullanmayı sevmiyorsanız, klasik, avangart ya da İskandinav tarzlar gibi son yıllarda git gide popüler olan tarzlara göz atabilirsiniz.

Zevklerine kitap eden en yakın tarz hangisi ise mobilya seçiminde ona hitap eden tercihler yapabilirsiniz. İskandinav tarzında beyaz olan yatak odası mobilyalarını alternatif listenize yazabilirsiniz. İskandinav dekorasyonunun en çok tercih edilmesindeki sebepler içerisinde; küçük alanlar için oldukça başarılı çözümlere yer vermesi ve aydınlık alanlar oluşturması yer almaktadır. Bu iki tarzda sadelik ve işlevsellik son derece önemli ve ön plandadır. Avangart tarzda ise daha çok ahşap eş işçiliği ve oymalı, işlemeli mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonunda aydınlatma seçiminde dinlendirici aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Bunun sebebi ise daha yumuşak ve gözü yormamasıdır. Az ışık alan yatak odalarında masa lambaları ve abajur alternatifi kullanılarak odanın yeteri miktarda ışık almasını sağlayabilirsiniz. Odanız küçük ise aynı gibi alanları daha büyük ve derin bir şekilde gösteren tamamlayıcı materyalleri alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca komodin, dolap, gardırop, şifonyer gibi eşyalarda krem ve beyaz tonlarını tercih edebilirsiniz. Tekstil ürünlerinin rengi dekorları renklendirmenin en kolay yollarındandır. Kabarık olan yastıklar ve tarza uygun desenli battaniyeler alanı sıcak bir hale dönüştürür.

Yatak Odası dekorasyonunun en önemli parçalarından biri de duvar aksesuarları ve objeleridir. Duvarlarınıza asma kütüphaneler yaparak, burada kitap, fotoğraf ve diğer önemli eşyalarınızdan nostaljik bir köşe yapabilirsiniz. Duvarlarınıza minimal tablolar ekleyebilirsiniz.

ilginizi çekebilir : Modern Ev Dekorasyonu

Sizlere bu yazımızda yatak odası dekorasyonu ve kullanılması gereken renkler hakkında bilgi verdik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi almak için diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca firmamızın iç mimarlık hizmetlerinden yararlanmak için izlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilir ve fikir edinmek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder