14 Adımda Çatı Katınızı Yeniden Tasarlayın

14 Adımda Çatı Katınızı Yeniden Tasarlayın

Çatı katları, eğimli tavanları nedeniyle dekorasyonları daha zor olan alanlardır. Ancak doğru bir dekorasyon, bu mekanların ferah ve modern görünümlere sahip tasarımlara kavuşmasını sağlar. Çatı katı tasarımları yaparken değerlendirebileceğiniz detaylar…

 • Kullanım Amacını Belirleyin

Çatı katları, apartmanlarda ve müstakil dairelerde karşımıza çıkan mekanlardır. Ebatları ve duvar yüksekliği genellikle değişiklik gösterse de basık alanlardır. Ses yalıtımının diğer alanlara göre yüksek olması, çatı katını çalışma odası olarak değerlendirmenizi sağlayabilir. Çatı katı dekorasyonunun ilk adımı, hangi işlevle kullanılacağıdır. Yatak odası, çalışma odası, sinema odası veya giyinme odası olarak dekore edebilirsiniz.

 • Alan Tasarrufu Sağlayın

Çatı katı tasarımları doğru yapıldığında, alan tasarrufu sağlanır ve daha ferah görünür. Daha geniş bir alan elde etmek için şunları yapmalısınız;

 • Öncelikle her şeyi ölçmeli ve not etmelisiniz.
 • Duvar eğimleri, boyları ve genişliklerine göre dekorasyon eşyaları seçmeniz gerekir.
 • Aldığınız ölçülere göre mobilyaları hangi alanlarda kullanabileceğiniz çizin.
 • Sadece ihtiyacınız olan eşyaları alın ve mümkün olduğunda dekorasyon objeleri kullanmayın.
 • Mobilyaları yerleştirirken aralarında boşluk kalmasına dikkat edin.
 • Ölçülere Dikkat Edin

Çatı katlarının duvar ölçüleri birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle dekore ederken ölçülerini tam almaya özen göstermelisiniz. Mobilya satın alırken de almış olduğunuz ölçülere uygun seçimler yapmalısınız.

ilginizi çekebilir : Villa İçi Tasarım Nasıl Olmalıdır?

 • Zemin Boyası ile Odayı Genişletin

Ev dekorasyonunda genellikle duvar boyasına dikkat edilse de zemin boyası da oldukça önemlidir. Çatı katı tasarımları, odada kullanılan renklerle bambaşka bir görümüne kavuşabilir. Nispeten küçük olan bu alanlarda zemin boyası, açık renkli olmalıdır. Beyaz, gri gibi odayı ferah gösterecek renkleri tercih etmelisiniz.

 • Doğru Pencere Seçimi

Çatı katını kullanılabilir bir alan haline getirmek için tadilat yapmaktan çekinmeyin. Odayı dönüştürme aşamasında en etkili seçimlerin, pencereler olduğunu fark edecekseniz. Havalandırma, odanın aydınlık ve ferah görünmesi pencere seçimlerine bağlıdır. Çatı pencereleri, basık atmosferi yok eder ve gökyüzünü izleme şansı sunar. Duvar pencereleri ile birlikte çatı pencerelerini kullanabilirsiniz.

ilginizi çekebilir : Modern Ev Dekorasyonu

 • Mobilya Renklerine Dikkat Edin

Mobilya renkleri ve tasarımları, kullanıldığı her alanın dekorasyonuna yön verir. Çatı katında kullanılacak olan mobilyalar da renk ve tasarımlarına göre özel olarak seçilmelidir. Çatı katı tasarımları yapılırken alan tasarrufu ve ferah görünmesi için birçok etkene dikkat edilmektedir. Mobilya renkleri, yakaladığınız atmosferi bozmamalı, odanın enerjisini yükseltmelidir. Vazgeçilmez dekorasyon renklerinden olan beyaz, altın rengi ve açık pembe, çatı katı için en iyi mobilya renkleridir.

 • Yere Yakın Mobilyanın Dekorasyon Üzerindeki Etkisi

Mobilyaların yere yakın olması, alanı daha uzun gösterir. Tavanın vermiş olduğu basık etkiyi ortadan kaldırmanın en etkili yolu, yere yakın mobilyalar tercih etmektir. Baza, koltuk gibi birçok mobilyanın yere yakın tasarımlarını bulabilirsiniz.

 • Dekoratif Aydınlatma Fikirleri

Çatı katı tasarımları için aydınlatma fikirleri, alanın atmosferini tamamen değiştirir. Led ışıklar, katmanlı ışıklandırma gibi tasarımları seviyorsanız, çatı katında istediğiniz dokunuşu yapabilirsiniz. Tepe ışıkları yerine duvarları saran Led ışıklar, katmanlı avizeler kullanıldığında hem modern hem ferah görünümler elde edilir.

ilginizi çekebilir : istanbul iç mimarlık firmaları 

 • Fazla Aksesuar Kullanmayın

Ev dekorasyonlarında aksesuarlarında önemli bir yeri olsa da çatı katları fazla aksesuar için uygun alanlar değildir. Basık atmosferinden kurtulmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca az eşya kullanmanızdır. Aksesuar seçimleriniz, küçük objelerden yana olmalı ve masa üzerinde durmalıdır.

 • Ambiyansa Yön Verecek Renkler Kullanın

Duvar boyası ve mobilya renkleri, ortamın ambiyansını anında değiştirir. Çatı katı tasarımları, ağırlıklı olarak beyaz ve açık tonlarda yapılmalıdır. Odada ilk göze çarpan alanda ise enerjiyi yükseltecek bir renk kullanılabilir. Yatak arkası, okuma köşesi gibi bir alan belirleyerek turuncu, yeşil, sarı tonlarında duvar boyası kullanabilirsiniz.

 • Ayna Dekorasyonuna Yer Verin

Ayna, kullanıldığı her alanda modern ve şık dekorasyonlar elde edilmesini sağlar. Bu nedene çatı katı tasarımları da ayna kullanmadan tamamlanmamalıdır. Duvar aynaları ile odanın olduğundan geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

 • İşinize Yarayacak Kadar Eşya Alın

Fazla eşya kullanmak, alanları olduğundan daha küçük ve basık gösterir. Çatı katları bu noktada dezavantajlı olduğu için en az eşya ile dekorasyon yapılması gerekir. Alanın kullanım amacına göre sadece ihtiyacınız olan eşyaları almalısınız.

 • Bitkilerden Bir Köşe

Çatı katı tasarımları, bitkilerle daha modern bir görünüm kazanır. Odanın bir köşesinde fazla yer kaplamayacak bitkilere yer ayırın. Kaktüs gibi enerji yükselttiği bilinen bitkiler, modern ve şık dekorasyonların vazgeçilmez parçalarıdır.

 • Tavan Yükseltme

Sıradan tavan yüksekliği olan çatı katlarında yapılan çalışmalar vardır. Bu çalışmalarla ev daha yüksek tavanlı hale getirilir ve alan son derece ferah bir görünüme kavuşur. Yüksek tavan uygulandığında çatı katının basık havası tamamen ortadan kalkar.

 

 

 

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder