Salonunuzu Kullanışlı Gösterecek 8 Mobilya

Salonunuzu Kullanışlı Gösterecek 8 Mobilya

Kullanışlı ve uyumlu bir salon oluşturmak için alacağınız mobilyalar oldukça önemlidir. Tüm parçalar bu noktada önemli bir rol oynayacağı için koltuk takımı dekorasyonuna da özen göstermelisiniz. Hem konfor hem de estetik açıdan en uygun olan mobilyayı seçmek odanızın boyutuyla da ilgilidir. Salon mobilya tasarımı en iyi şekilde oluşturmak için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

  1. Mobilyaları Sıralamaktan Kaçınmak

Mobilyaları bir tren vagonu gibi sıralamak salon mobilya tasarımı konusunda en büyük hatalardan biridir. Çünkü mobilyaların bu şekilde sıralanması, mobilya tasarımının ve güzelliğinin vurgulanmamasına neden olmaktadır. Salonun daha kullanışsız ve dar alan oluşturması göze hiç güzel görünmeyecektir. L takımlar ve berjerler ile kullanışlı hale getirmek istediğiniz salonu, uygun renklerle tamamlamak önemlidir.

ilginizi çekebilir : Salon Dekorasyonu Fikirleri

  1. Doğru Sehpa Şekli

Evlerde sıklıkla kullanılan eşyalardan olan sehpalar, vazgeçilmez parçalardandır. Burada önemli olan ise sehpanın şeklidir. Sehpaların elips şeklinde olması hem modern bir hava katacak hem de alanın dar olmasını engelleyecektir. Bu da salonu kullanışlı hale getirecek olan unsurlardandır. Her eşyanın salon mobilya tasarımı için titizlikle ve doğru orantıda seçilmesi gerekir.

  1. Halı Seçimi

Salonun kullanışlı hale gelmesinde doğru boyutta halı seçiminde önemlidir. Yaşam tarzı, evdeki çocuk sayısı ve hayvanlar halı seçimini etkilemektedir. Salonu daha ferah ve geniş göstermek amaçlı açık renkler tercih edilirse salon daha kullanışlı duracaktır. Yemek ve oturma alanları için iki ayrı halı ya da kilim kullanmak da salonu kullanışlı hale getirir. Salon mobilya tasarımı en iyi ve en iyi şekilde yapılacaksa bunlar göz ardı edilmemelidir.

  1. Işığı Yayan Aynalar

Salonun daha kullanışlı ve ferah kullanılması için kesinlikle aynalar kullanılmalıdır. Çünkü bu detay sayesinde alanlar olduğundan daha geniş duracak ve kullanılabilecek alan artacaktır. En azından görüntü öyle gösterecektir. Salona derinlik katmak için konsol üzerine ya da duvara ayna yerleştirmek doğru olacaktır. Işığı en iyi şekilde yayan aynalar sayesinde salon mobilya tasarımı istediğiniz açıyı yakalamaktadır.

  1. Açık Renk Aksesuarlar

Salonun daha şık ve göz yormayan bir görünümde olması için açık renk aksesuarlar her zaman kurtarıcıdır. Hem mobilyalara uygun renkler hem de odanın daha dar görünmesini önleyecek renk ve desenler tercih edilmelidir. Perde renk seçimi de bu noktada önemli olup açık renklere yönelmelisiniz.

  1. Duvar Renkleri

Her tasarım çeşidinde olduğu gibi salon tasarımı konusunda da duvar renkleri önemlidir. Özellikle seçilecek olan renkler salonu kullanışlı ya da kullanışsız hale getirecek etkiye sahiptir. Bu açıdan açık ve pastel renklere dikkat çekilmelidir. Bu da salondaki monoton havayı dağıtıp odanın canlanmasını sağlayacaktır. Evin geneline uyumunu yakalaması için koyu renklerden kaçınmak en iyisi olacaktır. Tüm bunlar salon mobilya tasarımı içn gerekli olan püf noktalardır.

ilginizi çekebilir : Ev Tadilat ve Yenilerken Üstünde Durulacak 7 Kritik Nokta

  1. Amaca Uygun Koltuk

Koltukları ne için kullandığınız salon mobilya tasarımı için önemli olduğu kadar kimler için kullanacağınız konusunda da önemlidir. Yani bu sadece sizlerin dinlenmek ve TV izlemek amacıyla oturacağınız bir koltuk mu? Yoksa misafirlerinizi de ağırlayacağınız bir oda mı? Buna karar verdikten sonra koltuk seçiminizi yapabilirsiniz. Konforlu koltuk seçimi sizlerin keyif yapmanızı sağlayacak, sert ve dayanıklı koltuklar da misafirleriniz ve çocuklar için uygun tercih olacaktır.

  1. Tarz Oluşturmak

Salonunuzun daha kullanışlı hale gelmesini istemekteyseniz tarzınızda bu noktada önemli olacaktır. Evinizin hangi tarzda ve modelde bir koltuk takımına ihtiyacı olduğunu bilmek en uygun mobilyayı almanızı sağlamaktadır. Salonunuza uyacak tarzı önceden belirlemek daha sonra hayal kırıklığına uğramanızı da engelleyecektir. Salon mobilya tasarımı en ufak detaydan en büyüğüne kadar dikkat ve özen gerektirmektedir.

ilginizi çekebilir : iç mimarlık firmaları 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder