Ev Tadilat ve Yenilerken Üstünde Durulacak 7 Kritik Nokta

Ev Tadilat ve Yenilerken Üstünde Durulacak 7 Kritik Nokta

Ev yenileme sürecinde farklı alternatifleri ve örnekleri incelemek, bakış açınızı genişletir. Ev yenileme fikirleri, sadece daha modern görünümler sağlamaz. Alan tasarrufu ile daha ferah odalar elde edebilirsiniz. Tarzınızı en iyi şekilde yansıtmak için dikkat edebileceğiniz 7 ipucu!

 1. İlk Adım: Planlama

Ev dekorasyonu ile yaşam alanınızı bambaşka bir atmosfere çevirmeniz mümkün. Ancak bu süreçte hayalperest yaklaşmadan gerçekçi planlara odaklanmalısınız. Ev yenileme aşamasının en önemli adımı, doğru ve üzerinde düşünülmüş bir plandır. Plan yaparken şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Hayalini kurduğunuz tadilatların kullanışlı olup olmadığına emin olmalısınız.
 • Odaların işlevselliğini azaltmadan kullanışlı hale getirmenizi sağlayacak tasarımlar planlayın.
 • Salonu veya mutfağı genişletmek için duvar kırma tadilatı yapılacaksa, yeni alanın istenen ölçüde ferahlık kazandırması gerekir.
 • Tadilat sıralaması oluşturun ve kısıtlı gününüz varsa günlere bölerek bir plan hazırlayın.
 • Tadilat sürecinde beklemediğiniz masraflar çıkabileceği için bütçe yönetimini elden bırakmayın.

 1. Profesyonellerle Çalışın

Tadilat aşamasında tesisat yenileme, zemin döşemesi gibi ustalık gerektiren işlemler yapılır. Ev yenileme küçük ölçekli olsa da profesyonel hizmet alınmadığı sürece istenen sonucu elde etmek zordur. Kafanızı karıştıran durumlar için de mimar veya ustalardan fikir alarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.
ilginizi çekebilir : oturma odası dekorasyon fikirleri 

Eşyalarınızı Korumaya Dikkat Edin

Tadilat yapılırken evdeki tüm eşyaları dışarı çıkarmanız mümkün değil. Beyaz eşyalar ve mobilyalar genellikle tadilat yaparken evin içerisinde olacaktır. Bu nedenle eşyalarınızın yıpranmaması için korumayı ihmal etmeyin.

Ev yenileme aşamasında eşyalarınızın üzerini kapatarak çizilmesini veya boyanmasını engelleyebilirsiniz. Eşyaların yerini sürekli değiştirmeniz, ayaklarının yıpranmasına sebep olabilir. Tadilat alanındaki eşyaları yerini değiştirmeden korumanız mümkündür.

 

 1. Stilinizi Yansıtan Noktaları Belirleyin

Yaşam alanınız, dekorasyon zevkinizi gözler önüne serecektir. Alternatifleri değerlendirirken stilinizi en iyi yansıtan parçalara odaklanın. Amerikan mutfak sizin için daha iyi bir seçim olacaksa, bunun üzerine çalışmalar planlayın. Ayrı mutfak tasarımlarını seviyorsanız, kullanışlı bir mutfak için seçimler yapmalısınız.

Ev yenileme süreci, boyama, zemin kaplama gibi farklı aşamalardan oluşur. Evde kullanılan renkler, ambiyansını doğrudan değiştirecektir. Düz boya yaptırarak duvar kağıtları kullanabilir veya alanlarda dekoratif boyalarda yer verebilirsiniz. Zemin boyası da alanı daha ferah ve modern göstereceği için dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Duvarlarda farklı renkler kullanmanız, atmosferine ayrı bir enerji katacaktır.

ilginizi çekebilir : iç mimarlık firmaları 

Odaların çok geniş veya çok küçük olması, istediğiniz dekorasyonları elde etmeniz için zordur. Eşyaların klasik ya da modern olmasına göre odaların genişliklerine karar verebilirsiniz. L koltuk kullanmayı düşünüyorsanız, çok geniş bir salona ihtiyacınız yoktur. Ancak şık koltuk takımları kullanacaksanız, salonunuz geniş olmalıdır. Bu etkenlere göre tadilat yapılması, odaların verimli şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
 1. Eski Eşyalarınızı Yenileyin

Ev tadilatları için yüksek bütçeler ayrılması gerektiğinden, tasarruf sağlayabileceğiniz kriterleri değerlendirmelisiniz. Ev yenileme aşamasında yeni mobilyalar almadan önce eski eşyalarınızı nasıl yenileyebileceğinizi araştırın. Komedinler, koltuklar ve sehpalar, boyalarla oldukça modern görünümler kazanabiliyor.

Ahşap boyaları kullanarak mobilyalarınıza istediğiniz rengi verebilirsiniz. Kitaplığa ihtiyacınız varsa, ahşap paletleri boyayarak düşük bütçe ile kitaplık sahibi olabilirsiniz. Mutfak dolaplarını duvar kağıtları ile kaplayabilir, tadilat masrafı ödemeden istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

 1. Farklı Alternatifleri İnceleyin

Zevkinize hitap eden farklı dekorasyonları mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak ev yenileme sürecinde bu fikirlere takılı kalmadan, farklı seçenekleri inceleyin. Dikkatinizden kaçan detayların ev dekorasyonu üzerindeki etkisini net bir şekilde görebilirsiniz. Sade renkler yerine farklı tonların kullanıldığı mutfak ve salonlara baktığınızda, ortamlara sıcak bir enerji verdiğini görmeniz mümkün.

Sadece mobilya seçiminde değil, duvar boyası, zemin boyası, perde seçimi gibi her dekorasyon aşamasında farklı seçenekler vardır. Alternatifler kara karışıklığına sebep olmaz ve en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olur.

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
 1. Mobilya ve Aksesuar Seçimi

Ev yenileme sürecinin en eğlenceli aşaması mobilya ve aksesuar seçimleridir. Tadilat telaşından uzaklaşmak istediğinizde kataloglardan mobilyalara göz gezdirin. Klasik seviyor olsanız da mutlaka şık ya da spor mobilyaları inceleyin.

Mobilyalar, perdeler ve aksesuarlar bütün halinde uyumlu olmalıdır. Aksesuar objeleri ile ortamın ambiyansını değiştirebilirsiniz. Sade tasarımlara renk katmak için bitki köşeleri değerlendirilebilir. Mobilyaların tasarımları kadar ölçüleri de önemlidir. Eşyalar hareket alanını kısıtlamamalı, odayı olduğundan küçük göstermemelidir.

 

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder