Klasik Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klasik Mobilya

Ev dekorasyonunda en fazla tercih edilen mobilyalardan biri de klasik mobilyalardır. Klasik mobilya denildiği zaman genellikle akıllara varak işlemeli ayna ve aksesurlarlar ve köşk dekorasyonunda kullanılan altın rengi koltuklar gelmektedir. Sektörde yaşanan değişiklik ve yeniliklere bağlı olarak son derece şık ve göz alıcı klasik mobilyalar tasarlanmaktadır. Ev dekorasyonunda klasik mobilya tercih edilecekse birçok unsura dikkat edilmesi gerekir.

Sonuçta bir mobilyanın tasarımı ne kadar mükemmel olursa olsun kullanıldığı mekânda estetiği sağlayamıyorsa istenilen atmosfer yakalanamamış olacaktır. Bu nedenle klasik mobilya seçerken ilk olarak dekorasyonu yapılacak olan mekânın özellikleri ve genişliği göz önünde bulundurulmalıdır. Dar alan sahip olan mekânların dekorasyonunda çok fazla yer kaplayan mobilyalar alanı daha da daraltacağından dolayı hareket alanı daraltılmış olacak ve ferah ve aydınlık görünüm sağlanamayacaktır.

Klasik mobilya anlamında çok geniş ürün yelpazesine sahip olan İstanbul iç mimarların tasarladıkları yaşam alanlarında şık ve estetik görünüm sağlamaktadır. İç mimarlık firmaları birbirinden şık ve modern yaşam alanları tasarlayarak daha yaşanabilir ortamlar sunmaktadır.

Klasik Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Klasik Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klasik Mobilya Alırken Renk ve Model Seçimi Nasıl Olmalı?

Evini klasik tarza göre dekore etmek isteyen kişilerin tercih ettikleri klasik mobilyalar seçilirken renk seçimi dekorasyonda bütünlüğü sağlamak adına büyük öneme sahiptir. Dekorasyonu yapılacak olan mekânda kullanılan duvar rengi, zemin rengi ve diğer dekorasyon unsurları bir biri ile bütünlük sağlayabilecek renk tonlarından oluştuğu takdirde huzur veren bir ortam oluşturulmuş olacaktır.

ilginizi çekebilir : Ev dekorasyonu yapan firmalar

Aksi halde kullanılan dekorasyon unsurları ne kadar şık ve kaliteli olursa olsun istenilen etki oluşturulamayacaktır. Klasik mobilyada en fazla tercih edilen renkler kahverengi ve tonlarından oluşmaktadır. Genellikle ilerlemiş yaştaki insanların zevk ve tercihlerine daha çok hitap eden klasik mobilyalar daha ağır ve oturaklı tasarımlarıyla kullanıldıkları ortama farklı bir hava katmaktadır.

Klasik tarza göre dizayn edilen bir salonda klasik bir koltuk takımı ve oymalı sandalyeler mükemmel bir uyum oluşturacaktır. Renk olarak da bir birine uyumlu olan zıt renklere yer verildiğinde görsel açıdan bütünlük sağlanacaktır. Klasik mobilyaların kullanıldığı bir ev dekorasyonunda klasik bir koltuk takımı ile kullanılan modern tarzda bir sehpa son derece uyumsuz olacağı gibi hoş bir görüntü sağlanamayacaktır.

Bu nedenle ev dekorasyonunda kullanılan bütün unsurlar aynı tarzı yansıtabilecek özelliklere sahip olmalıdır. Klasik mobilyalarda model seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk özellik rahat ve konforlu olduğu kadar şık bir görünüme sahip olmasıdır. Kişilerin zevk ve tercihlerine göre yerden yüksekliği farklı olan klasik mobilyalar genellikle yerden yüksek olan klasik mobilyalar daha fazla tercih edilmektedir.

Klasik Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Klasik Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klasik Mobilya Alırken Kaliteli ve Sağlam Olmasına Dikkat Edilmeli?

Klasik mobilya alırken göz önünde bulundurulması gereken unsur muhakkak ki kaliteli ve sağlam olup olmadığıdır. Klasik mobilya alırken firmanın tasarladığı ürünlerin sağlamlığı ve kalitesi konusunda mutlaka bir araştırma yapılması gerekmektedir. İşinde uzman olmayan ve tasarımlarında kaliteli malzeme kullanmayan firmaların ürettiği mobilyalar kısa zaman sonra yıpranacak ve eskiyecektir.

Mobilyanın döşemesinde kullanılan kumaşın kalitesi ve dokusu çok önemlidir. Kullanılan kumaş kolay temizlenebilen ve solmayan türden seçilmelidir. Kalitesiz kumaşların kullanıldığı mobilyaların görünümleri kısa bir süre sonra solacak ve eski görünecektir.

Bu nedenle klasik mobilya alırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Son dönemlerde daha fazla tasarlanan yastıklı klasik mobilyalarda yastığın içinde kullanılan elyafın kalitesi ve dikişte kullanılan iplerin kalitesi mobilyanın uzun ömürlü olabilmesi adına önemlidir.

Klasik mobilyaların tasarımını ancak usta eller yaptığı zaman ortaya mükemmel bir ürün çıkacaktır. Aksi halde mobilyadan beklenen şıklık sağlanamayıp basit bir görünüm oluşacaktır.

ilginizi çekebilir : Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder