Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?

Günlük hayatımızda sık sık karşılaşmakta olduğumuz kavramlardan bir olan fütüristik genel olarak bir İtalyan fenomenidir. filippo Tommaso Marinetti, Umberto Bossioni, Carlo Carra, Gino Severini gibi sanatçılar İtalyan fütüristlerin başında gelen isimlerdir.

Fütürizm ise modern sanat ve toplumsal hareketlerin akımı olup 20.yüzyılın başlarında İtalya da ortaya çıkmıştır. Özellikle resim, heykel, iç mimarlık, sanayi ürünleri tasarımı, tekstil, moda, seramik, müzik, tiyatro, film, tiyatro, edebiyat, moda ve mimarlık alanında bir çok eser veren fütürizm akımını yakından takip edenler bu yeni akımı dünya ile buluşturmayı başarmışlardır.

Fütürizme göre geçmiş zamanlardaki estetik değerler ve gelenekler modernleşmenin önünde önemli bir engel olarak görülmektedir. Bu akımda amaç geçmişin ağırlığından tamamen uzaklaşıp modernleşerek medeniyet, makineleşme ve sürat kavramlarını toplumsal yaşantının ana unsuru haline getirmektir.

İlginizi çekebilir : Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Fütürüstik tasarım, yaşadığı döneme göre ileriyi görebilen ve tasarımlarında ileride de geçerliliğini koruyabilecek modern yaşam alanları oluşturmayı amaç edinir. Fütüristik tasarım ile çağın ötesinde tasarımlar yapılarak ileride insanların ihtiyaçlarına güzel şekilde cevap verebilecek olan yaşam alanları ortaya koyulur.

Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?
Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?

Retro Tasarım Nedir?

Retro, geçmişte kullanılmakta olan moda unsurlarının günümüzde yaygınlaşarak popüler hale gelmesidir. Son dönemlerde özellikle yaşam alanlarının tasarımında kullanılan retro unsurlar dekorasyonda sıra dışı atmosfer yakalanmasına sebep olmaktadır. cafe tasarımlarında son dönemlerde fazlasıyla retro modellere yer verildiğini görmekteyiz. Kişileri geçmişe götürürken modern bir ortam sunabilme imkânı veren bu tarz özellikle birçok müşteriye hizmet veren cafelerde hoş bir atmosfer yakalanmasına sebep olmuştur. Modası geçmiş bir akımın yeniden yaygınlaşması ile insanları geçmişe götürme imkânı sunan retro tasarım yaşam alanlarında daha samimi ve içten bir ortam sunuyor.

Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?
Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?

Fütürizm ve Fütürist Mimari Nedir?

Son dönemlerde mimaride oldukça yaygın olarak kullanılan Fütüristik tasarım binaları dikkat çekici ve farklı bir hale getirmiştir. Dikkat edildiği zaman neredeyse bütün binalar benzer şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle sokakta yürüdüğümüz zaman bizi şaşırtan ve yapıları ile dikkatimizi çeken sıra dışı tasarımlar gördüğümüz zaman durur onu uzun uzun seyreder ve yapısına hayran kalırız. Fütüristik tarza göre tasarımı yapılan binalar normalde görmekte olduğumuz yapılardan farklı olarak tasarlanmaktadır. Fütüristik tarzı takip eden iç mimarlık firmaları gelecekte de insanların ihtiyaçlarına cevap veren son derece şık tasarımlar oluşturmaktadır. Fütüristik akımı takip eden Antonio Sant’Elio Fütüristik yapıların çizimlerini yaparak fütürist mimarlar için idol olmuştur. Birçok makalesi yayınlanan mimar, sıra dışı yapılar tasarlayarak mimari için birçok eser bıraktır. Tasarlamış olduğu yüksek gökdelenler ile fütürist akımını takip eden mimarlar için fikir kaynağı oldu.

Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?
Retro, Fütüristik Tasarım Nedir?

Fütürist tarza göre tasarlanan yapılar fonksiyonel görünümleri ile ilgi çeken yapılar olmuştur. Tasarımlarında kullanılan simetrik çizgiler ile adeta sanat eseri değerinde yapılar ortaya konmaktadır. Fütürist mimarlar alışılagelmiş tasarımların dışına çıkarak insanlar için sıra dışı ve şık tasarımlar oluşturmayı amaçlıyor. Ve her geçen gün daha farklı çizimler oluşturarak dikkat çekici yapılar ortaya koyuyorlar.

Fütüristik mimari 20.yüzyılın başlarından günümüze kadar teknolojik gelişmelerin de etkisi ile çok farklı tasarımların meydana gelmesine imkân sunmuştur. Geçmişten soyutlanarak ileriye dönük tasarımlar oluşturmayı amaç edinen mimarlar teknolojinin bütün imkânlarını verimli olarak kullanarak fonksiyonel ve sıra dışı yapılar ortaya koymuştur.

İstanbul iç mimarların oldukça sıra dışı tasarımlar oluşturduğu bir kent olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde çok farklı yapıların yer aldığı şehir fütürist akımın fazlasıyla yer bulduğu mekanlar arasında ilk sırada gelmektedir. fütürist mimarların tasarlamış olduğu, ,simetrik çizgileri ve yaratıcı yapıları ile adeta bir sanat eserini andıran yapıyı daha yakından görerek incelemek bir çok insanın hayalidir.

ilginizi çekebilir  : Dış Cephe Tasarımı

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder