Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük olan alanların yeterli seviyede ışık almaması sizler için dezavantaj olacağından açık renk tercihi yapabilirsiniz. Duvar ve zeminlerde seçeceğiniz renkler küçük olan alanların daha küçük ve karanlık görünmesine engel olur. Büyük olan mobilyalar, perde ve halılar için tercihlerinizi açık renlerden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece ortamınızı daha ferah aydınlatıcı gösterebilirsiniz. Ağırlıklı olarak beyaz renkleri kullanıp geniş gösterdiği alanları, farklı aksesuarlar kullanıp tarzınıza göre değiştirebilirsiniz.

ilginizi çekebilir : Villa Dekorasyonunda Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

Geniş Olan Oturma Takımlarından Uzak Durunuz!

Birden çok geniş ve büyük olan koltuklar yerine köşeli koltuk takımları, hali hazırda olan alanların daha verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Mobilya Seçimi Oldukça Önemlidir!

Mobilya seçimi oturma odasının en temel dekorasyonu materyalidir. Yer tasarrufu sağlamak, konforlu bir ortam için modern tarza sahip mobilyalar odalarınız için hem estetik bir görüntü sağlarken ayrıca fonksiyonellik açısından katkı sağlamaktadır. Ayrıca evlerinizde bir misafir odanız bulunmuyorsa, oturma odanızı yatmak için kullanabileceğiniz özelliklerde kanepe ve koltuk takımlarıyla döşeyebilirsiniz.

Renk Uyumu

Renk seçimi küçük ya da büyük fark etmeksizin bütün alanlarda belirleyici unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca duvar kâğıdı ve boyama, duvarların doğru renk kombinasyonu ve desen kullanımı açısından küçük oturma odalarının ferah görünmesine yardımcı olur.

Oturma odaları evlerin en sosyal bölümleridir. Ev ahalisi, misafirler hep burada vakit geçirir ve televizyon izlerler, muhabbet ve geçici olarak dinlenirler. Oturma odası modelleri bazen misafir odası olarak da tasarlanmakta ve konuklar genellikle bu odada ağırlanmaktadır. Fakat alanlar küçük ise oturma odası dekorasyon tarzı oluştururken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği bilinmelidir. Gerekli olan konforun sağlanması ve şık bir görüntü oluşturmak için bu çalışmaların yapılması gerekir.

ilginizi çekebilir : Modern Dekorasyon Fikirleri

Uzun ve İnce Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Uzun ve ince oturma odaları dekorasyon çalışmalarının en zor yapıldığı yapıya sahip odalardır. Dar olan ortamların dekore edilmesi oldukça zor ve mobilya seçiminde çok fazla alternatif vermemektedir. Eğer odalarınız uzun ve ince ise yapılabilecek en önemli şeylerden biri, mekânı sade bir biçimde döşemek olacaktır. Nötr renkleri seçip derli ve toplu bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Bu odalarda dar televizyon üniteleri ve geniş olmayan koltuklar seçilmelidir. Odanız küçükse dekorasyon figürü olarak aksesuar zenginliğinden kaçınmalısınız. En fazla bir adet üçlü kanepe ekleyebilir ve bunu minik tekli koltuklarla tamamlayabilirsiniz. Sehpa tercihi olarak da zigon sehpa seçimi sizler için ideal olacaktır.

Odanızın Boyutuna Uygun Mobilyaları Seçin!

Dekorasyon çalışması yapan uzmanlar, iç mimarlar odaların genişliğine göre mobilya önerisinde bulunurlar. Küçük odalar için minimal mobilya seçimi yapılırken, büyük ve devasa odalar için daha büyük mobilyalar seçilebilir. Böylelikle görüntü açısından estetik bir ortam oluşturulur.

Duvarları İşlevsel Kullanınız!

Küçük olan bir oturma odasında çok fazla aksesuar kullanmanız mümkün değildir. Yüksek sayıda aksesuar mekânın dağınık ve karmaşık olmasına sebep olur. Fakat duvarları istediğiniz gibi kullanıp şık ve güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Canlı Bitkiler Kullanıp Mekânlara Daha Taze Bir Görüntü Kazandırın!

Bitkiler evlerin güzelliği için olmazsa olmaz, unsurlardan biridir. Bitki seçimini yaptığınızda yine evinizin büyüklüğüne uygun bitki seçimleri yapınız. Geniş ve bitki alanı problemi yaşamıyorsanız, evlerinizin istediğiniz bölümüne istediğiniz bitkiyi alabilirsiniz. Fakat eviniz yeteri kadar büyük değilse, küçük bitkileri tercih ediniz. Çünkü küçük evlerde kullanacağınız bitkiler ortamı güzelleştireyim derken, dağınık ve boğuk bir hale sokabilir. Bu yüzden mobilya ve dekorasyon seçimlerinde alacağınız kararları evlerinizin büyüklüğüne uygun verin.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder