Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yaşadığımız ve içinde nefes aldığımız ortam, farkında olmasak ta ruh halimizi ve psikolojimizi olumlu ya da olumsuz yönde etkileme etkisine sahiptir. Örneğin turuncu rengin hâkim olduğu bir dekorasyon kişinin enerji ile dolmasına neden olabilmektedir. Ya da öfkelenmişseniz bir şey canınızı sıkmışsa ya da her hangi bir sebep olmadan da bir huzursuzluk hissediyorsanız pastel tonlarla dekore edilen bir mekân size daha dingin ve sakin bir yapı kazandıracaktır. Bu nedenle ev dekorasyonunun belirlenmesinde renklerin ve kullanılacak olan dekorasyon unsurlarının büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Ev dekorasyonunda kullanılan mobilya ve tamamlayıcı aksesuarlar kadar dekorasyonda kullanılan renk ve materyallerde kişiliğinizin ve ruh halinizin dışa yansımasıdır. Kumaşların dokusu ve dekorasyonda yer verilen renklerin yansıtmış olduğu enerji ve dekorasyonda tercih edilen mobilya ve aksesuarların birbiri ile olan uyumu kişisel tarzımız ve modern çağın son trendleri ile zenginleştirilip yaşam alanlarımıza yansıtabildiğimiz sürece modern ve şık görünüme sahip huzurla vakit geçirilebilecek ortamlar oluşturulabilmektedir.

İstanbul iç mimarlar arasında seçkin yere sahip olan firmamız modern çağın yeniliklerini şık mimari dokunuşlarla yaşam alanlarınıza yansıtmaya devam ediyor. Alanında yeterli bilgi birikimine sahip iç mimarlarımız ile son derece şık ve modern tasarımlar ortaya koyuyoruz.

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev Dekorasyonunda Zıt Renklerin Uyumu

Ev dekorasyonunda zıt renklere yer verilmesi sadece modern çağın bir yeniliği değil çok eski dönemlerden beri ev dekorasyonunda oldukça fazla kullanılmakta olan bir durumdur. Birbirine zıt olan renklerin dekorasyonda bir arada kullanılmasıyla uyumsuzluktan doğan bir uyum çıkıyor. Örneğin yaşam alanlarının dekorasyonunda oldukça sık olarak karşılaştığımız siyah ve beyaz renklerin bir arada kullanılmasıyla son derece şık ve modern görünüm elde ediliyor. Ya da başka bir örnek vermek gerekirse mor ve sarı renkler bir biri ile alakasız renkler olmasına rağmen yaşam alanlarında bir arada kullanılarak hoş bir görünüm sağlanabiliyor. Duvar rengi sarı veya sarının tonlarından oluşan bir evde mor ve tonlarından oluşan mobilyaya yer verildiğinde ortaya mükemmel bir uyum çıkıyor. Siyah ve beyaz gibi birbirine zıt olan renkler banyoların dekorasyonunda kullanıldığında mükemmel bir atmosfer yakalanmış olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Daire Dekorasyonunda Duvar Rengi Seçimi

Daire dekorasyonunda belirleyici etkiye sahip olan duvarların rengi seçilirken çok dikkatli analiz yapılması gerekmektedir. Yaşam alanlarının atmosferini direk olarak etkileyen duvar rengi seçilirken dekorasyonda kullanılacak olan mobilya ve diğer dekorasyon unsurlarının rengi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle dekorasyonu yapılacak olan yaşam alanının genişliği ve konumu rengin belirlenmesinde çok büyük etkiye sahiptir. Dar bir alana sahip olan yaşam alanlarında duvar rengi olarak seçilecek olan renk mutlaka ortamı olduğundan daha geniş gösterecek açık tonlar olmalıdır. Bunun yanında güneş ışınlarını direk olarak almayan yaşam alanlarında daha ferah ve aydınlık etki uyandırabilecek olan renklere yer verilmesi yaşam alanında sağlanacak olan atmosfer bakımından büyük önem taşımaktadır.

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?
Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Duvar dekorasyonunda boya ve badanaya alternatif olarak duvar kâğıdı da kullanılarak şık ve modern ev dekorasyonu yapmak mümkün olacaktır. Sade bir ev dekorasyonunda kullanılan çiçekli ya da geometrik desenli duvar kâğıtları yaşam alanınıza canlılık ve hareket kazandıracaktır.  Kullanılacak alana ve yaşam alanında kullanılan mobilyalara uygun olarak seçilen duvar kâğıtları ile yaşam alanlarına son derece şık ve modern görünüm kazandırılmış olacaktır.

Ev dekorasyonunda duvar rengi seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda renklerin kişilerin psikolojisi üzerindeki etkisidir. Bu nedenle kişiye huzur veren ve göz yormayan renkler kullanılarak duvar dekorasyonu yapılmalıdır.

ilginizi çekebilir : Modern Ev Dekorasyon Fikirleri

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder