Cafe Dekorasyonlarında Renk Uyumu

Hızla gelişen ve değişim gösteren koşullar karşısında cafe işleten işletme sahipleri modern çağın gerektirdiği yenilik ve değişiklikleri cafe dekorasyonuna yansıtmak zorunda kalmaktadır. Günümüzde birçok yaş gurubu tarafından yoğun ilgi gören cafelerde tasarım ne kadar başarılı yapılmışsa sektörde o ölçüde başarı sağlanmış olacaktır.

Cafe dekorasyonlarında kullanılan mobilya ve dekorasyon ürünleri kadar dekorasyonda kullanılan renk de çok büyük öneme sahiptir. Renklerin insanların psikolojik etkileri göz önünde bulundurulduğunda cafe de kullanılan tabağın rengi bile müşterinin psikolojisi üzerinde büyük etki oluşturmaktadır. Bu nedenle cafe dekorasyonu yapılırken renklerin doğru bir şekilde seçilmesi çok önemlidir.

Renklerin Dekorasyona Olan Etkisi

Sektörde lider olan firmalara baktığımız zaman cafe dekorasyonunda ve logolarında kullandıkları rengin özellikle kırmızı ve dikkat çeken renkler olduğunu görmekteyiz. Bu durum tesadüf değildir. Dikkat çekecek renklerin kullanılmasıyla akıllarda yer eden firma müşteri tarafından ilgi görecek ve tercih edilecektir. Özellikle yiyecek ve içecek hizmeti veren cafelerde iştahı açan ve kişide yeme isteği uyandıran renkler tercih edilmelidir.

Cafe dekorasyonunda kırmızı renk hâkim ise müşterinin dikkat, cesaret ve farkındalık gibi duygularını harekete geçirilmiş olacaktır. Ayrıca dekorasyonda kullanılan kırmızı mekânda bulunan kişileri canlı tutarak enerjilerini artırmaktadır.

Cafe dekorasyonunda mavi tonlara yer verilmesi müşteriler için rahat ve sakinleştirici bir ortam oluşturmaya neden olmaktadır. Cafe dekorasyonunda en fazla tercih edilen renk mavidir. Yoğun bir iş gününün ardından cafeye gelerek huzurlu ve keyifli vakit geçirmek isteyen kişiler için mavi rengin hâkim olduğu bir cafe mükemmel bir ortam olmaktadır. Mavi renk rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olmasının yanında iştah kesme özelliği de bulunmaktadır. Yeme içme üzerine faaliyet gösteren işletmelerde mavi renk kullanılması iştahı kestiği için satışları etkileyeceğinden dolayı tercih edilmemektedir. Özellikle servis yapılan tabakların renginin mavi olarak seçilmesi iştahı kapatacağından dolayı cafe ve restoranlarda kesinlikle tercih edilmemesi gerekmektedir.

Dekorasyonda kullanılan sarı renk canlılık uyandıran renklerin arasında yer almaktadır.ayrıca sarı renk pozitif düşünebilme özelliği kazandıran  ve mutluluk hormonu üzerinde etkisi olan bir renktir. Bu nedenle cafe dekorasyonları yapılırken sarı renge yer verilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 

Dar Bir Alana Sahip Olan Mekânı Olduğundan Büyük Göstermek İçin Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Cafe dekorasyonu yapılırken mekânın olduğundan daha geniş görünebilmesi için dekorasyonda kullanılan bütün unsurlar çok büyük etkiye sahiptir. Seçilen renkler, mobilyalar ve diğer dekorasyon unsurları dekorasyonu yapılan mekânın atmosferini etkilemektedir.

Cafe işletmecileri müşterileri için nasıl bir ortam oluşturmak istediğine karar verdikten sonra buna uygun olan dekorasyon unsurları ve renkler doğru olarak seçilmelidir. Örneğin müşteriler için sakin, huzur dolu ve rahatlatıcı bir mekân oluşturulmak isteniyorsa seçilecek olan renk yeşil, mavi ve mor renkler olmalıdır. Eğer müşterileri sohbete yönlendirilmesi hedefleniyorsa bu tür cafe dekorasyonunda tercih edilmesi gereken renkler sıcak renkler arasında yer alan sarı, turuncu ve kırmızı olmalıdır. Fakat seçilen rengin tonu doğru şekilde ayarlandığı sürece dekorasyonda başarılı olunacaktır.

Cafe dekorasyonlarında mümkün olduğunca koyu renklerden uzak durmak gerekir. Özellikle dar alanları olduğundan daha dar ve küçük gösteren koyu renkler müşteriler için daraltıcı ve karanlık ortam oluşmasına sebep olacaktır. Bunun yerine daha açık ve ferah renklere yer verilmelidir.

Dar bir cafenin dekorasyonu yapılırken dekorasyonda kullanılan renklerin doğru şekilde seçiminin yanında dekorasyonda kullanılan mobilya ve diğer dekorasyon unsurlarının doğru şekilde seçilmesi de ortamın atmosferi üzerinde etkilidir. Bu tür mekânlarda daha az yer kaplayan fonksiyonel mobilyalara yer vermek ortamda hareket alanını genişleteceği gibi ferah bir atmosfer yakalayabilmek için önemlidir.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder