Cafe Dekorasyonu Uygulama Nasıl Olmalı?

İyi bir cafe dekorasyonuna sahip olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birtakım önemli hususlar vardır. Bizde Cafe uygulama firmaları bu işi yaparken nasıl hareket etmeli bu konu üzerinde yoğunlaşalım istedik.

  1. Konum

Kafenizin konumu, çekmek istediğiniz müşteri kitlesi için çok önemlidir. Yani eski bir mahallede boş bir arsa bulup kafenizi oraya yapamazsınız. Konum, müşterilerin akışını, menüyü ve müşterilerinizin beklentilerini belirleyecektir. Cafe konumu belirlemek için üç ana unsur vardır:

Bir köşe dükkanı: Tercihen bir kavşakta.  Sabah trafiğinin çoğunu size çeker ve daha fazla iş yaparsınız.

Rahat bir mahalle: Yerleşim bölgesi içinde birinci sınıf bir yer ararken, minimum rekabeti olan bir yer de seçebilirsiniz. Aynı yerde çok sayıda yemek mekanı açılırsa, müşteri azalacaktır. Kafenizi rahatlığın yüksek, rekabetin düşük olduğu bir yerde açın.

Alışveriş merkezi: Kafeniz ticari kategorisindeyse, alışveriş merkezinde birinci sınıf bir yer bulmak en iyisidir. Arayacağınız türden müşteriyi çekecektir.

  1. Dış

Kafenizin dışı özellikle dekoratif olmalıdır. Dekorasyonda cimri davranırsanız, ticari çekim de azalır. Kafenin dışı iç mekanı temsil etmelidir. Bu amaçla, oturma odanızın ve hatta yemek odanızın harika bir görüntüsünü veren uzun pencereler kullanabilirsiniz.  

  1. Aydınlatma

Cafe dekorasyonu yapılırken aydınlatma tasarımı iki kat daha güzelleştirir. Bu tür alanlar için aydınlatma tasarımı, herhangi bir ticari veya konut iç mekanının genel aydınlatmasından çok daha farklı olmalıdır. Aydınlatma olumlu bir ruh hali yaratır ve müşteriler için iştahı harekete geçirir. Aydınlatmanız kötüyse, müşteride kendisini kötü hissedecektir.

Kafenin iç aydınlatmasının, mekanın her yerinde dostça bir hava yaratması için parlak olması gerekir. Vurgulu aydınlatma ve dekoratif armatürler ile oluşturulan mekanda bir ortam dengesi olması şarttır. Aşağıda, kafe iç mekanınızda doğru aydınlatmayı nasıl yapmalısınız değerlendirilmiştir.

Cafe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Cafe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yapay aydınlatma  

Kafenin iç aydınlatması, üç tür yapay aydınlatma tekniğinin güzel bir karışımıdır. Bunlar, ortam aydınlatması, vurgulu aydınlatma ve dekoratif aydınlatmayı içerir. Bazen, özel aydınlatma bile yapılabilir.

  1. Ortam ışıklandırması:

Bu tür bir aydınlatma, tüm alan boyunca eşit bir ışık yayılımı oluşturmakla ilgilidir. Cafe dekorasyonu firmaları  bu konuda sizi aydınlatacaktır.

  1. Vurgu Aydınlatması:

Kafenizin iç kısmındaki belirli özellikleri vurgulamakla ilgilidir. Resimler, yemek sergileri ve hatta lüks bir sanat eseri gibi nesneler olabilirler.

  1. Dekoratif Aydınlatma:

Bu tür bir aydınlatma, yüzeyin iç tasarımına güzellik katmakla ilgilidir. Dekoratif aydınlatma, kafenin iç mekan tarzını tamamlayan özenli armatürlerle yapılır.

d.Doğal aydınlatma:

Doğal ışığın kafenin iç tasarımıyla birleşimi katı değildir, ancak kesinlikle ortamın genel görünümünü iyileştirebilir. Sadece iyi havalandırılmış, atmosferik bir görünümü güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda iç mekanın ferah  görünmesini sağlar.

  1. Kafe renkleri ve malzemeleri

Herhangi bir iç mekan estetiği, birleşik renk ve malzeme şemalarının temel temsilidir. Her ikisinin güzel bir kombinasyonu, alanınızın görselliğini artırabilir. Öte yandan kötü bir alan mekanı mülayim ve hatta sıkıcı gösterebilir. Bir kafenin müşteriyi cezp etmesi için güzel görsellere sahip olması gerektiğinden, doğru renkleri seçmek ve bunu doğru malzemelerle daha da tamamlamak gerekir.

Kafeler, kahvehanelerin tematik bir temsili olduğundan, ana renk şeması koyu, toprak tonlarına dayanır. Ancak bu kesinlikle evrensel bir uygulama değildir. Renkler, tarz ve malzemeler bağlamında kafe iç mekanları 4 kategoriye ayrılabilir.

Paketli kafe

Ana cazibesi, yiyeceklerini hareket halindeyken sunmalarıdır. Dolayısıyla iç kısımları iyi yağlanmış makineler gibi çalışma eğilimindedir.

Hangout kafe

Bu tür kafeler bireysellik konusunda çok katıdır.  Biraz lüks ama genel ortam çok rahattır.

Kurumsal kafe

Kurumsal kafe, benzersiz ve maceracı tasarım temalarında gelişen bağımsız kafelerden oluşur. Retro ve bohemden salaş şıklığa kadar her türlü temayı kapsar.

Eski tarz kafe

Bu tür bir kafe, görünürde modern veya çağdaş bir ipucu olmadan antika eski tarz bir cazibeye sahiptir.

 

 

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder