Cafe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sektörde başarı sağlayabilmek ve müşteri sayınızı artırabilmek için cafe dekorasyonunun doğru şekilde yapılması son derece önemlidir. Müşterinin ilk dikkatini çekecek olan cafenizin tasarımı olacaktır. Bu nedenle cafenizde verdiğiniz hizmeti ve müşteri kitlenizi belirledikten sonra müşterilerinizin zevk ve ihtiyaçlarına en güzel şekilde cevap verebilecek bir ortam oluşturmanız şarttır. Eğer cafenize gelen bir müşteri mekândan memnun olarak ayrılırsa tekrar sizi tercih edecektir. Bir müşterinin memnun olarak ayrılabilmesi için keyifle vakit geçirmek için geldikleri ortamda kendisini iyi hissetmesi çok önemlidir. Mükemmel bir şekilde dekore edilen bir cafede müşteriler keyifle vakit geçirebilmektedir.

Cafe Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Dekorasyonunu yapacağınız cafenizin sizin kişilik ve karakterinizi yansıtacağını asla unutmamalısınız. Cafenizde oluşturacağınız ambiyans ve konsept sizin fikir ve düşüncelerinizi müşteriye aktaracak olan unsurlardır. Bu nedenle cafe tasarımı yapılmadan önce tamamen sizi yansıtabilecek olan tarzı belirlemeniz gerekmektedir. Cafenizde vereceğiniz hizmet ve sunacağınız yiyecek ve içeceklerin türü göz önünde bulundurularak oluşturulacak olan cafe dekorasyonuna karar vermek mümkündür.

Günümüzde birçok tarza göre dizayn edilen cafeler her kitleden insanın ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir. Özellikle günümüzde cafelere olan yoğun talebe bağlı olarak klasik,modern,retro,vintage,pop art,bohemiyan,etnik tarz,şark modeli gibi çok farklı tarza göre cafe dekorasyonu yapılmaktadır. Bunların yanında günümüzde en fazla tercih edilen cafeler arasında kitap cafeler de yer almaktadır.

Cafe dekorasyonunda kullanılacak olan tarz belirlendikten sonra yapılacak olan bu tarzı en güzel şekilde yansıtabilecek olan mobilya, duvar rengi ve diğer dekorasyon unsurlarını doğru bir şekilde seçebilmektir. Cafe dekorasyonunda estetik ve şık bir atmosfer oluşturmanın yolu birbiri ile uyum içerisinde olan unsurları bir arada kullanmaktan geçmektedir. Zire en pahalı ve kaliteli mobilya ve aksesuarları da kullanmış olsanız diğer dekorasyon unsurları ile ahenk oluşturmuyorsa yapılan cafe dekorasyonu başarılı olmayacaktır.

Cafenizin dekorasyonunda kullanılacak olan renkler ferah ve huzurlu bir atmosfer oluşturabilmek adına büyük öneme sahiptir. Mekânın konumuna ve büyüklüğüne bakılarak dar alanlarda daha açık renklere yer verilerek mekan olduğundan daha büyük gösterilebileceği gibi aydınlık bir görüntü yakalanabilmektedir.

Cafe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Cafe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Müşteri Kitlesinin Cafe Dekorasyonuna Etkisi

Cafe dekorasyonu yapılmadan önce hangi müşteri kitlesine hizmet verileceğinin kararının verilmesi müşterilerin ihtiyaçlarını en güzel şekilde karşılamak adına önem arz eden bir konudur. Örneğin cafenizin lokasyonu gereği daha çok öğrencilere hizmet veren bir işletmeyseniz oluşturacağınız dekorasyon genç kesimin ihtiyaç ve zevklerine cevap verecek özelliklere sahip olmalıdır. Böylelikle cafenize gelen müşteriler kendini daha huzurlu ve keyifli hissedecektir.

Her yaşa hizmet vermeyi amaçlıyorsanız cafenizde bölümler oluşturarak dekorasyona yön vermeniz daha etkili olacaktır. 

Cafe dekorasyonunda dikkat çeken aksesuarlar 

Son zamanlarda çevremizde çok farklı aksesuarlar kullanılarak tasarlanan cafeler görmekteyiz. Sıra dışı tasarımlarıyla dikkat çeken cafeler farklı bir havaya sahip oldukları için çok fazla ilgi çekmektedir. Hep aynı tasarımlar görmekten sıkılan müşteriler farklı ve sıra dışı mekânlarda bulunmaktan keyif almaktadır. Hayal gücünü zorlayan ve tamamen özgün olan bu cafe tasarımları insanlara kendini iyi hissettirmektedir.

Birbirinden farklı malzemeler kullanılarak dizayn edilen cafelerde akla gelebilecek bütün materyaller aksesuar olarak kullanılabilmektedir. Örneğin cafenizde kitap okumak isteyenler için hizmet vermek istiyorsanız kitap şeklinde tasarlanan masa ve sandalyeler ve tavandan sarkan kitap şeklindeki aksesuarlar çok farklı bir atmosfer oluşmasına neden olacaktır. Ya da bazı tarım aletlerini cafenizin duvarlarında aksesuar olarak kullanarak etnik bir cafe tasarımı yapabilirsiniz.

Tamamen hayal gücünüzü kullanarak çok farklı tasarımlar ortaya koyabilir ve benzerlerinizden çok farklı olan sıra dışı cafe tasarımları oluşturarak müşterilerinizin keyifle vakit geçireceği mekânlar oluşturabilirsiniz.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder