Bitkilerin Dekorasyondaki Önemi

Bitkilerin Dekorasyondaki Önemi

Ev bitkilerinin dekorasyondaki değeri yeniden keşfedildi. Dekorasyonda bitkilerin oldukça önemli bir yeri vardır. Şehir hayatı insanları doğadan uzaklaştırıp çoğu zaman apartman dairelerinde yaşamaya zorlamaktadır. Fakat insanoğlunun doğa ve yeşile olan ihtiyacı çoğu zaman bir şekilde belli olmaktadır. Yaşam alanlarında yeşilin görsel anlamda rahatlatıcı yönü dışında, getirmiş olduğu rutin çalışmalarda bir terapi gibidir. Son zamanlarda bu durum birçok kişi tarafından kabul edilmiş ve yükselen bir trend biçiminde ev dekorasyonlarında ev bitkileri ön plana çıkmaya başlamıştır.

ilginizi Çekebilir : Villa İç Mimari Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyon denince insanların aklına; perde, mobilya ve halı gibi unsurların dışında artık farklı dekoratif görüntüleriyle saksılı olan bitkilerde gelmektedir. Bakım ve canlılığını yitirmemesi için çaba sarf edildiği zaman yeşil ve çiçekli bitkiler evlerimize ayrıcalıklar katmaktadır. Ev bitkilerinin cinsi, şekli ve nasıl bir görüntüye sahip olduğu dekorasyon anlamında oldukça önemlidir. Bakımını sevdiğiniz formlarıyla farklı türdeki ev bitkileri dekorasyon anlamında da oldukça kıymetli bir yere sahiptir. Bitkilerin bizlerden ne istediğini bilmez isek bu beyhude bir uğraşı beraberinde getirir ve bizleri yeterince tatmin etmez.

Ev Ortamında Yetiştirilmesi En Kolay Olan Bitkiler

Aşk Merdiveni

Kaplamış olduğu alan çok büyük olmadığından mekânlarda kolay bir yer bulunabilen yeşil bitki çeşidinin olması sebebiyle dekorasyonda oldukça fazla kullanılabilmektedir. Tavandan sarkıtılmış olan makrome içine yerleştireceğiniz saksı içerisinde ince yeşil yapraklarını sarkıtıp kendini oldukça iyi bir şekilde gösterir.

Sukulent Kaktüs

Dikensiz kaktüs olarak bilinen bu bitkiler ev dekorasyonuna farklı bir hava katmaktadır. Oldukça az bakım gerektiren bu bitkiler yayvan ve minik saksılarda dekorasyon unsuru olarak oldukça kolay kullanılabilmektedir. Sehpa ve rafların üzerinde rahatlıkla yer verilebilen bitkilerdir. Açık ya da küçük bir penceresi bulunan cam fanuslarda da kombine edilebilir. Güneş görmesi bu bitkilerin hayatta kalması için yeterlidir. Tabi biraz da su.

Salon Palmiyeleri

Büyük kütlelere ulaşan ve gür bitki arayışında olan kişiler için palmiyeler biçilmiş kaftandır. Bu bitki için salonlarınızın aydınlık ve geniş olması oldukça önem arz etmektedir.

Limon Ağacı

Kendisi ağaç olmasına rağmen ev içerisinde kolayca kullanılabilen büyüklüğe sahiptir. Sarı ve yeşil görüntüsü ve salmış olduğu güzel kokuyla yaşam alanlarına zenginlik ve sofistik bir görüntü kazandırır.

Yuka

Fazla büyük olmayan palmiyeye benzer olan bu bitki sehpaların üzerinde veya küçük bir köşede çoklu bir şekilde de kendine yer bulabilmektedir.

ilginizi çekebilir : Modern Ofis Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Paşa Kılıcı

Cam kenarına gereksinim duymayan bitkilerden biridir ve dekorasyon anlamında mükemmel bir görsel enstrümandır. Salonlarda, antrelerde kullanılabilirler. Ayrıca uzun ve ince postürü ile dekorasyona heykelsi bir renk katmaktadır.

Deve Tabanı

En büyük ev bitkilerinden biridir. Devetabanı doğrudan güneş ışığı istemez. Fakat aydınlık ortamları seven bir bitkidir. Salonlarınızda yeteri kadar aydınlık varsa doldurma istediğiniz büyük bir alan bulunuyorsa Güney Amerika Familyasından gelen bu bitki yağmur ormanı havasını evlerinize getirecektir.

Kauçuk

Kalın yapraklarıyla kauçuk daha küçükken annelerimiz evlerinden aklımızda kalan bitkilerdir. Oldukça dayanıklı yapıya sahip olduklarından tüm ortamlarda tercih edilebilecek bitkilerdir. Genişlemeden yükselebilmesi, orta boy salonlarda da kolayca yerleştirilebilmesine sebep olmaktadır.

Benjamin

Alacalı ve minik yaprakları ve kolay bakımıyla bir ev aracı arıyorsanız, bu çiçek size göre. Benjamin doğru ışığı ve sulamayı bulduğunda hızla gürleşip büyüyecek ve geniş bir alana gereksinim duyacaktır. Yeşil bitkilerin yanında zaman içerisinde açan renkli çiçekleri ile mekânları oldukça yüksek yaşam enerjisi verirler. Dekorasyonun en eğlenceli unsurlarından biridir. Flamingo, orkide, çiçekleri, yelken çiçeği, sıklamen, gardenya, açelya ve lilyum evlerde kullanılan diler renkli bitkilerdir.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder