İç mekan ve Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli ?

İç mekan ve Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli ?

Yeni bir mekan tasarımı yapmak kola bir iş değildir, hem şık hem de sofistike olması herkesin isteğidir lakin oda içinde yaşayacak insanların karakterlerini yansıtacak bir özelliğe sahip olması gerekiyor. Bunun içinde tasarladığınız ev dekorasyonu bireysel ve özel olmak zorundadır.

Tabi i mekan tasarımı önemli bir konu ancak bazen hataları önlemekte imkansız bir hal alabiliyor. Yani onlar yalnızca kendi tasarımlarını ortaya koymayı hedefleye insanlar tarafından değil aynı zamanda deneyimli tasarımcılar tarafından bile üretiliyor. Bu makalemizde siz değerli takipçilerimize dekorasyonda en sık yapılan hatalar konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Çünkü bir projede yapılması gerekeni bilmek iyi ve güzel bir tasarımı da meydana getirmenize yardımcı olacaktır.

Dekorasyonda Bitkiler

Yapay bitkiler iç mekanlarda hiçbir zaman hoş görüntü oluşturmaz. Bunun içinde onlar için uygun bir yer bulmak yerine yalnızca dışarısı için uygun olduğunu bilmek gerekiyor. Eski tip dekorasyonda bu en çok yapılan hataların başında geliyordu ancak günümüzde iç dekorasyonda yapay bitkilere çok fazla yer verilmiyor. Çözüm olarak ise şunu söyleyebiliriz ki artık Türkiye’de o kadar güzel canlı bitkiler var ki evinizin içini renklendirebilecek özelliklere sahipler. İç mekan tasarımında seçici olarak araştırma yapıp öyle bitki tercihi yapmak mantıklı olacaktır.

 

Dekorasyonda  Leke Tutan Malzeme

İç mekanlarda siyah ve beyaz oturma odası her ne kadar çekici olursa olsun temizlik açısından önem veren insanlar için uygun olmayacaktır. Çünkü siz ne kadar titiz olursanız olun beyaz koltukların üzerindeki en ufak leke bile görünecektir. Bunun içine özellikle mobilya seçerken tasarımdan ziyade nasıl temizleyeceğinizi de düşünmelisiniz. Şimdiki mobilyaların en güzel özelliği temizliğinin kolay olmasıdır. Kumaşlara baktığımızda ise amacına uygun olan döşemeler tercih edildiğinde kumaşı bir kere sildiğinizde temiz bir görünüm elde edersiniz.

 

Dekorasyonda Tek Renk Kullanımı

Bir oda içerisinde tek renk kullanımı belki hoş gibi görünebilir ancak bir süre sonra sıkıcı gelebileceği gibi odanın kişiliksiz olmasını da sağlayacaktır. Bunu herhangi bir renk için kullanmıyorum çünkü genelde tek renk kullanımının tamamında bu aynıdır. Bunun yerine oda içerisinde iki ya da üç rengi birbirine kombine ettiğinizde daha kişilikli bir oda ortaya çıkarmış olursunuz.  Bir rengin tonlarını kullanmak yerine farklı renkleri bir arada kullanmayı denemelisiniz. Bunu da desenlerle yapabilirsiniz. Bu sayede odanız daha eğlenceli bir hale dönüşecektir.

 

Dekorasyonda Pencereler

Pencereler bir evin en güzel yerleri olabilir. Bunun içinde pencerelerdeki tasarım ne kadar güzel olursa evin bütününe o kadar uyum sağlayacaktır. Bazı insanların perde alışkanlıkları yoktur ya da perdelerin olmasından rahatsızdır. Ancak siz tasarlamadığınız sürece pencereler hiçbir zaman detay olmayacaktır. Pencerelerin göze çarptığı yerler ise yalnızca çatı katındaki pencerelerdir. Bunun için özellikle çatı katında pencereniz varsa bu pencerelerin oda ve evin dış estetiğini bozmaması gerekir. Perde seçiminde ise son dönemlerde eskiye doğru bir yöneliş olduğunu görüyoruz. Ancak tasarım ve modelden ziyade perdenizin renklerinin de mutlaka mobilyalarınızla ve halınızla uyum içerisinde olması gerekir.

Dekorasyonda Mobilya Boyutları

Günümüzde mobilyalar artık o kadar çok çeşitlenmiş ki her eve uygun mobilya seçenekleri bulabiliyorsunuz. Seçimde ise mutlaka evinizi genel olarak düşünmeniz gerekiyor. Küçük bir eve alacağınız büyük boyuttaki mobilyalar hiçbir zaman güzel ve şık durmayacaktır. Bunun için dar ve küçük olan evlere küçük boyutlardaki mobilyaları tercih etmeniz gerekir.

Dekorasyonda Aksesuar

Elbette ki iç mekan dekorasyonunda aksesuarlardan bahsetmeden geçmemek gerekiyor. Bazıları sırf benim tarzım diyerek aksesuarların seçimini yapar ancak aksesuarın özelliği mobilyaların kendisini göstermesini sağlamaktır. Aksesuarlar her zaman etkili ve güzeldir ancak önemli olan evi aksesuarla doldurmak değil mantıklı seçim yapmaktır.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder