Ofis Tasarım Fikirleri

Ofis Tasarımı

Ofis tasarımının mükemmel olması çalışanların verimliliğini ve performansını olumlu yönde etkileyeceğinden dolayı başarılı bir şekilde yapılan ofis tasarımı ile faaliyetlerinizdeki başarınızı da etkileyecektir. Bir ofiste çalışanların refah ve huzurunu sağlamak başarılı bir ofis tasarımı ile mümkündür.

Özellikle ofis iç tasarımı şirketin kültürünü ve yönetim tarzına göre yapılmalıdır. Her faaliyet alanının kendine özgü bir takım objeye ve renge ihtiyacı bulunmaktadır. Ofis iç tasarımı yapılırken seçilen bütün unsurlar bu anlamda birbiri ile uyum içerisinde olduğu takdirde ortaya muhteşem bir çalışma alanı çıkacaktır. Ofis tasarımlarında çalışanlarınızın verimliliğini en üst seviyeye taşıyabilmek ve faaliyetlerinizde başarı elde edebilmek için aşağıdaki unsurlara mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tarzınızı Belirleyin

Ofis tasarımı yaparken oluşturulacak olan mekân markanın kimliğini ve kişiliğini yansıtacağından dolayı tasarımda kullanılacak olan bütün unsurlar markanızın kimliğine uygun olarak özenle seçilmelidir.

Ofis tasarımını yapacak olan iç mimara firmanızın misyonunu ve vizyonunu bildirerek daha başarılı bir ofis tasarımı için fikir vermiş olacaksınız. Tasarımda kullanılacak olan bütün unsurlar misyonunuza ve vizyonunuza yakışacak şekilde seçilmelidir. Ofis tasarımlarında kullanılan tarzlar modern, klasik, çağdaş ve İskandinav’dır. Bu tarzlardan hangisini ofisinizin tasarımına yansıtmak istiyorsanız ilk olarak bunu belirlemeniz çok daha doğru olacaktır.

Ofis Tasarım Fikirleri
Ofis Tasarım Fikirleri

Ofisinizin Planını ve Düzenini Oluşturun

Ofisinizin tasarımında kullanacağınız tarza karar verdikten sonra gerekli olan düzenlemenin nasıl yapılması gerektiğine doğru karar verebilmektir. Özellikle dar alana sahip olan ofislerde daha fonksiyonel olan mobilya, masa ve sandalyelere yer vermek mekânı daha ferah hale getirmede çok etkili olacaktır. Ofiste alanın doğru bir şekilde düzenlenmesi çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştıracak, verimliliği artıracak ve işletim maliyetlerini etkileyecektir.

Güçlü hiyerarşik kültürü olan bir firmaysanız ofisinizi geleneksel ofis düzenine uygun olarak düzenlemeniz daha uygun olacaktır. Ya da faaliyet alanınıza göre bölüm düzeni denilen ofis düzenini ofis tasarımınızda kullanabilirsiniz. Bu düzenlemede genellikle çalışanlar bölümlere ayrılarak yerleştirilmektedir.

Açık plan ofis düzeninde ise çalışanlar arası iletişime kolaylık sunulmaktadır. Oldukça esnek olan bu düzen birçok çalışma alanı için uygun olmamaktadır. Çünkü çalışanlar arasındaki etkileşime fırsat tanındığından dolayı işleri aksamasına engel olabilmektedir. Açık düzen ofis düzeni önerilmeyen bir düzen olmakla beraber çoğunlukla verimliliği ve üretkenliği düşürdüğü gözlenmektedir. Ofis düzeni ve planlaması yapılırken kullanılacak bir başka düzen de takım temeline dayanan düzendir. Genellikle takım çalışması gerektiren iş kollarında daha fazla tercih edilen bu düzen ekibi bir araya getirmeyi planlayarak yapılan düzenlemedir. Ofis tasarımında kullanılan bu düzen verimliliği ve üretkenliği arttırmaktadır.

Ofis Tasarım Fikirleri
Ofis Tasarım Fikirleri

Depolama Alanını Doğru Şekilde Planlayın

Bir ofis için depolama alanı çok önemli olmasına rağmen çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Faaliyetlerin yürütüldüğü ofislerde düzeni sağlama konusunda en büyük yardımcı hiç şüphe yok ki ofiste yer alan depolama alanı olacaktır.

Kullanılmayan dosyaların kaldırıldığı ve istenildiği zaman kolayca ulaşılma imkânı sunan depolama alanları ofis çalışanlarının işlerini kolaylaştırmakta aynı zamanda ofiste kullanılan dosyaların kaldırılarak kalabalık ve göz yorucu bir görüntüye sebep olmasını engellemektedir. Bu nedenle ofis tasarımında kullanılan depolama alanları olan dolapların doğru şekilde seçilmesi ve doğru yere yerleştirilmesi çok önemlidir. Öncelikle depolama alanı olarak seçilen dolaplar fonksiyonel olmalı ve düzeni sağlama konusunda çalışanlara kolaylık sağlayabilmelidir.

Bunun dışında görünüm ve renk olarak ofis tasarımında kullanılan diğer unsurlarla uyum içerisinde olmalıdır. Çalışanların kolayca ulaşabileceği bir yerde bulunmalıdır. Böylece zamandan tasarruf sağlanılmış olacaktır. Çalışanların belge, dosya ve evraklarını düzenli bir şekilde yerleştirebilmesine imkân tanıyabilecek olan bir depolama alanı tercih edilmelidir.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder