Modern Ofis Tasarımları

Çalışanların işe odaklanarak verimliliklerinin artmasında ve dolayısıyla firmanızın üretkenlik kapasitesini artırma konusunda yapılan ofis tasarımı büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ofis tasarımı çok önem taşımaktadır. Faaliyetlerinizin daha verimli bir şekilde sürdürülebilmesi ve çalışanlarınızın kendini daha mutlu ve huzurlu hissedebilmesi için yapılacak en güzel yatırım mükemmel bir ofis tasarımı yapabilmektir.

Doğru şekilde yapılan ofis tasarımlarında çalışanların odaklanma ve iş bitiricilik yetenekleri ortaya çıkmaktadır. Çünkü bu özelliklerin ortaya çıkabilmesinde fiziki çevrenin etkisi çok büyüktür.

Yaşadığımız dönemde modern çağın gerektirdikleri ve bu modern çağın etkisiyle gelişen ve yenilenen iş hayatı koşulları her geçen gün değişmekte ve yenilenmektedir. Özellikle teknoloji de yaşanan değişim ve yeniliklerin etkisi ile artık birçok iş masa başında bilgisayar yardımı ile halledilmektedir.

Modern çağın gerektirdiği tüm yenilik ve değişimlerin yanında ofis tasarımlarında da çok farklılıklar ve değişimler yaşanmaktadır. Ofis tasarımında kullanılan bütün tasarım unsurları modern bir ofis için gerekli olan unsurlardan oluşmaktadır.

Modern Ofis Tasarımları
Modern Ofis Tasarımları

Modern Ofis Tasarımında Sandalye Seçimi

Günün büyük bir kısmını oturarak geçirmek zorunda kalan ofis çalışanları doğru bir sandalye seçmedikleri takdirde bir takım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Özellikle yaptığı iş gereği uzun saatler boyunca oturmak zorunda kalan çalışan kendisine doğru oturuş imkânı sunabilen bir sandalye seçmelidir. Çünkü sırt ve bel bölgesi doğru duruş için uygun olmayan sandalyeler kısa bir süre sonra kişinin bel, boyun ve sırt ağrısı yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenle ofis tasarımlarında sandalye tercih edilirken sağlam, dayanıklı ve ergonomik oluşuna dikkat edilmelidir. Seçilen sandalye kişinin boyuna göre ayarlanabilir yapıda olmalıdır. Bunun dışında ofis tasarımında kullanılan sandalye kişinin hareketini engellemeyecek yapıda olmalıdır.

Ofis tasarımında kullanılacak olan sandalyenin doğru seçilmesiyle çalışanın kendini daha rahat hissetmesi sağlanacağı gibi verimliliği de arttırılacaktır.

Modern ofis tasarımlarında seçilen sandalye sağlam, dayanıklı ve ergonomik olduğu kadar şık ve estetik görünüme de sahip olmalıdır.

Modern Ofis Tasarımları
Modern Ofis Tasarımları

Modern Ofis Tasarımlarında Masa Seçimi

Modern bir ofis tasarımında kullanılacak olan masa mutlaka masayı kullanan kişinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yapı ve özelliklere sahip olmalıdır. Kullanılan sandalye ve masa bir biri ile uyumlu olmalıdır. Birçok evrakla çalışmak zorunda olan firmalarda ofis tasarımında kullanılan masa bu evrakları düzenli bir şekilde yerleştirebilecek özelliğe sahip olmalıdır.

Modern Ofis Tasarımlarında Koyu Renk Tercihi    

Son dönemlerde ofis tasarımlarında daha çok koyu renk mobilyaların tercih edilmekte olduğu gözlenmektedir. Özellikle beyaz ve siyahın uyumu yakalanarak oluşturulan ofis tasarımları oldukça şık ve estetik görünmektedir.

Modern Ofis Tasarımları
Modern Ofis Tasarımları

Ofis tasarımında koyu renk mobilyalar tercih edilecekse zemin rengi mutlaka açık tonlardan oluşmalıdır. Çünkü koyu bir zemin rengi ile birlikte kullanılan koyu renk mobilyalar görünüm açısından hoş olmayacağı gibi ferah olmayan bir atmosfer oluşturacaktır. Bu nedenle zemin, duvar ve mobilyalar birbiri ile ahengi yakalayabilecek renk ve görünüme sahip olmalıdır.

Modern Bir Ofiste Mutlaka Dinlenme Alanı Bulunmalı

Bir çalışma ortamında mutlaka dinlenme ortamına ihtiyaç vardır. Ofis çalışanlarının belirli aralıklarla dinlenmesinin sağlanmasıyla performansı ve motivasyonu da artırılacaktır. Bu nedenle ofis çalışanlarının belirli aralıklarla bir araya gelerek dinlenebilecekleri bir dinlenme alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan araştırmalara göre hiç dinlenmeden çalışan kişinin belirli aralıklarla çalışan kişiden daha verimsiz olduğu ve dinlenen kişinin iş bitiricilik konusunda diğerinden daha ileride olduğu gözlenmektedir.

Modern ofislerde dinlenme alanı oluşturulurken rahat ve konforlu koltuklara yer verilebilmektedir. Çalışanlar için dinlenme alanı olması amacıyla oluşturulan bu alan gelen misafirlerin de ağırlanabileceği şık bir mekân olacaktır.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder