Daha Temiz Bir Ev İçin Hangi Renkleri Tercih Etmeliyim?

Daha Temiz Bir Ev İçin Hangi Renkleri Tercih Etmeliyim?

Evlerinizi gün boyunca temizleseniz dahi, eve dönüp baktığınız vakit herhangi bir yerin temiz olmadığını görebilirsiniz. Çabucak kirlenen ve tozların çok belli olduğu döşeme ve mobilyalar evlerin düşmanı gibidir. Evlerinizin her zaman yeni temizlik yapılmış hissiyle görünmesini istiyorsanız ve evlerinizin neden böyle olmadığını düşünüyorsanız, evlerinizde kullandığınız renkleri, ışıkları ve mobilyaları gözden geçirmenizde fayda vardır. Sizlere bu yazımızda daha temiz bir ev için hangi renkleri tercih etmeniz gerektiği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Hangi renklerin tozu belli ettiği, evin temiz gözükmesi için hangi renklerin kullanılması gerektiği, hangi renklerin eve ferahlık kazandıracağı, evin temiz görünmesi için hangi mobilya ve dekorasyon seçeneklerini kullanmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

ilginizi çekebilir : Ev Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

1. Ara Renkler İle Birlikte Sarı Işık Tercih Sizler İçin Doğru Olacaktır!

Kamufle etme konusunda sarı renklerin tercih edilmesi beyaz renklere göre daha etkili olacaktır. Fakat evinizde tozlardan yakınıyorsanız ve bu toz sizlerin gözüne batıyorsa, bu durumu engellemek için sarı ışık tercihi yapabilirsiniz. Beyaz ışık küçük tozların bile görünmesine sebep olduğundan dolayı, evin kirli görünmesine neden olur. Ayrıca bahsettiğimiz dekorasyon örneğindeki gibi oymalı ve fazla taşlı olan eşyalardan tasarlanan bir eve sahipseniz sarı ışık tercihi sizler için oldukça doğrudur. Perde, halı, koltuk tarzındaki ürünlerde ara renklerin tercih edilmesi sizlere oldukça katkı sağlayacaktır. Örnek olarak mavi bir koltuk tozu göstermiyorsa, bordo bir koltuk bütün tozu gösterebilir ve koltuk kirinin daha çok belli olmasına neden olabilir. Bu yüzden bahsettiğimiz bu iki renk arasındaki tonları tercih etmeniz sizlere çok daha faydalı olabilir.

2. Beyaz Renk Kullanımına Dikkat Edin!

Beyaz rengin evlerinizin dekorasyonuna kazandırmış olduğu en büyük avantajlardan biri aydınlık bir ortam ve ferahlık hissi vermesidir. Işığın oldukça kaliteli şekilde yansıtılmasını sağlayan beyaz ışık ferahlatıcı dekorasyonun en önemli anahtarlarından biridir. Genel olarak beyaz rengin kullanımının kolay olmadığı dile getirilse de bu durum hiçte doğru değildir. Örnek olarak evin duvarlarında beyaz renk tercihinde bulunmak, kirlerin daha çabuk göründüğünden tercih edilmiyor olabilir. Fakat unutmamanız gereken en önemli özelliklerden biri de bu renkteki duvarların temizliğinin kolay olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunun dışında kolayca silinebilen duvarlara sahip olup, kirlerden arınmış ve aydınlatıcı ve ferah bir ortam oluşturup, kaliteli bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

ilginizi çekebilir : istanbul iç mimarlık firmaları

3. Beyaz Renkli Mobilyaların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Beyaz renge sahip olan mobilyalarınız hem kirleri belli ettiği hem de aydınlık bir görüntü oluşturduğu için oldukça Hijyenik bir ortam oluşturur. Ayrıca hava kirliliğine yatkın olan bölgelerde mobilyalar zamanla kirlenip sararabilir. Bu yüzden beyaz mobilyaların temizliği adına, karbonat ve sirkeyle temizlik yapabilirsiniz. Belli bir miktar su içine sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat koyup karıştırdıktan sonra küçük bir bez ile mobilyalarınızı silebilirsiniz. Ayrıca sararmış olan mobilyaların tekrardan temizlendiğine şahit olacaksınız.

4. Koyu Renkli Mobilyalar Tercih Etmek Son Derece Risklidir!

Günümüzde en fazla tercih edilmeyen mobilya renkleri koyu renklerdeki mobilyalar değildir. Fakat günümüzde koyu renkli mobilyaları tercih eden insan sayısı da oldukça fazladır. Koyu renkli mobilyalar ile donattığınız bir eve sahipseniz bu evinizin temizliğinde sizlere en çok sorun çıkarak şey aşırı tozlanma durumudur. Yaz aylarında evlerinizi sürekli havalandırdığınızda pencerelerin açık olmasından ötürü eviniz sürekli toz almaya maruz kalabilir. İsterseniz havalandırma esnasında mobilyalarınızı bir örtüyle kapatıp bu sorunu minimuma indirebilirsiniz.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder