Cafe Tasarım Fikirleri

Cafe Tasarım 

Girişimcilik ruhuna sahip olan çoğu kişiler, genel anlamda muhabbetleri esnasında şehrin işlek caddelerinin birinde bir gün cafe açmak hayalini dile getirmekte ve bu konu üzerinde saatlerce konuşabilmektedir. Bu anlamda günümüzde pek çok girişimci tarafından farklı konseptlere sahip cafelerin açıldığı görülmektedir.

Cafeler artık kişilerin yiyecek, içecek, eğlence, maç keyfi, oyun ve daha  pek çok faaliyetlerini yapabileceği, uzun süre oturup vakit geçirebileceği mekanlar haline gelmiştir. Dolayısıyla cafelere ve cafe açmak gibi yatırım işlerine olan ilgi de günden güne artmıştır. Tüm bunlardan dolayı cafe tasarımları da gelişim göstermiştir. Bugünlerde cafe yapan iç mimarlık firmaları ya da cafe yapan mimarlar tarafından girişimcilerin bütçelerine göre en sıra dışı ve yaratıcı tasarımlar yapıldığı görülmektedir.

Cafe Tasarımlarında Yaratıcılık Kavramı

Cafe tasarımları bakımından yaratıcılık önemli bir konudur. Açılacak olan cafenin konseptinin ve ambiyansının, girişimcileri ve fikirlerini yansıtması gerektiği çoğunlukla kabul gören bir görüştür. Bu anlamda kişilerin, henüz ilk adımlarında net bir tarz belirlemesinde fayda bulunmaktadır.

Açılışı yapılacak olan cafede hizmete sunulacak olan gıda türlerinin ve içeceklerinin ne olduğu, yöresel lezzetleri mi yoksa dünya mutfağını mı içerdiği, Osmanlı sofralarının özel tatlarını mı yoksa Uzak Doğu mutfağının bir örneğini mi teşkil edeceği, ev yemekleri tarzında bir menü mü sunacağı yoksa fast food tarzı lezzetler mi sunacağı hususları; cafe tasarımları anlamında dekorasyon üzerinde doğrudan etkili hususlardır.

Cafe Tasarım Fikirleri
Cafe Tasarım Fikirleri

Cafe yapan iç mimarlık firmaları, cafenin tasarımını yaparken, tüm bu hususları dikkate alarak bir çalışma yürütmektedir. Bu doğrultuda; cafenin iç dinamiğine uygun olarak klasik, bohemiyan, vintage, dömi klasik, modern, retro, art, pop, etnik tarz ya da şark tarzı gibi sayısız pek çok seçenek arasından cafe tasarımları bakımından cafeye uyan en doğru tercihi yapmak mümkündür.

Cafe Tasarımları Bakımından Eşya Seçimi

Cafenin sunacağı hizmetlere ilişkin olarak cafeye en uygun tarzın belirlenmesinin ardından, dekorasyonda kullanılacak olan eşya ve aksesuarlara geçilmektedir. Cafede kullanılacak olan eşya ve aksesuarların da kesinlikle belirlenmiş olan cafe tarzına uygun olarak seçilmesi gerekmektedir.

Cafe Tasarım Fikirleri
Cafe Tasarım Fikirleri

Bu noktada, girişimcinin bütçesinin sınırlı olması ya da azalması durumunda; restore edilmiş olan eşyaların kullanılabileceği eskicilere ve ikinci el eşya satan yerlere başvurulması da mümkün olmaktadır. Bu gibi yerlerde zaman zaman, cafenin belirlenen tarzına uygun çeşitli eşya ve aksesuarlar bulunabilmektedir. Konukların ve müşterilerin rahat bir şekilde oturabileceği minik oturma grupları dahi cafe tasarımları bakımından tercih edilebilecek seçenekler arasında değerlendirilmektedir.

Yalnızca üst düzey misafirlere hizmet vermeyi düşünen bir cafe görseline sahip olan, bir nevi aşırı lüks kategorisine girebilen bir mekan, ilk etapta orta ve düşük sınıf müşteri ve misafirlerin gözünü korkutabilmektedir. Bunun yerine, hem şık ve lüks hem de kişilerin kendilerini daha rahat ve huzurlu hissedebileceği mekan tasarımları tercih edilerek, sınıf ayrımına yer olmadan her sınıftan müşteri ve misafirlerin aynı anda cafede ağırlanmasına imkan tanınabilmektedir.

Cafe Tasarım Fikirleri
Cafe Tasarım Fikirleri

Cafe tasarımları bağlamında, sanat eserlerinden faydalanmak da oldukça önemlidir. Bu noktada, elbette ki orijinal nitelikteki tablo ve eserler oldukça pahalı olacağından ötürü bu tür eserlerin taklitlerinin ve örneklerinin satın alınması mekana farklı bir hava katmak açısından yararlı olacaktır. Bununla birlikte, cafe tarzına uygun olarak kahve bardağı, kahve çekirdeği, diğer içeceklere ilişkin görseller ve farklı eserlerin de mekanda bulundurulmasında, duvarlarda yer edinmesinde fayda vardır.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder