Balkon Dekorasyonu

Balkon Dekorasyonu

Havaların ısınmasıyla birlikte bu yaz günlerde balkonlarda insanlar daha çok zaman geçirirler. Bu yüzden balkonlarında farklı tasarım yapmak isteyen insanlar oldukça farklı fikirlere yönelirler. Yaz akşamlarında balkonlarınızda daha iyi bir zaman geçirmek için balkonlarınızı güzel ve estetik bir cennete çevirebilirsiniz. Peki, balkon dekorasyonu nasıl yapılır? Yalnızca mobil seçimi olarak değil, aydınlatma, boyama, çiçek ve bitkilerin hazırlanması bakımından da bu dekorasyonları nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda sizlere detaylarıyla sunacağız.

ilginizi çekebilir : Daha Temiz Bir Ev İçin Hangi Renkleri Tercih Etmeliyim?

Öncelikle Balkonu Düzenleyin!

İşe balkonlarınızdaki işe yaramayan eşyaları atmakla başlayabilir ve dekorasyon çalışmalarına ilk adımı atabilirsiniz. Balkonunuza bir dekorasyon uygulamadan önce balkonunuzu temizleyin. Özellikle kış aylarında balkona yığdığımız ve kullanmadığımız eşyaları depolamak için balkonları tercih ediyor olabiliriz. Fakat havalar ısındıktan sonra bu eşyaları genelde atıyoruz. Hayatınızda yer kaplayan gereksiz eşyalardan kurtulmak sizleri bu anlamda hafifletir.

Masaya çevirebileceğiniz veya masa ve dolap olarak kullanabileceğiniz eski masa ve dolaplarınızı atmamanızı tavsiye ederiz. Bunları boyayıp farklı renklerle yenileyebilir ve balkonlarınızda dekorasyon simgesi olarak kullanabilirsiniz. Bunun gibi mobilyaları aynı anda farklı biçimde kullanabileceğiniz bir hale getirebilmeniz mümkündür. Boyaları çıkan ve eski görünen bu mobilyalarınız için hiçbir şekilde üzülmenize gerek yoktur. Boyamak istediğiniz zaman bütün ahşap malzemeleri iyi bir şekilde zımparalayıp boyayıp, yeni hale getirebilirsiniz. Böylece, bazı mobilyalar ve boyalar cila gerektirmektedir. Bu tarz durumlarda üzerine bir de cila atmanız gerekebilir.

ilginizi çekebilir : Ofis Dekorasyonu ve Tasarımı Yapan İç Mimarlık Firmaları

Kendinize Has Konfor Alanları Oluşturabilirsiniz!

Küçük bir köşe de olabilir, büyük bir alanda. Hangisini tercih ederseniz edin, bu alanlarda tek başınıza vakit geçirebilir, dinlenebilir ve kendinize özel aktivitelerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu köşenizde kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir ve ailenizle birlikte film izleyebilirsiniz. Bu alanlarda oldukça zarif ve ince tasarımlarla hazırlanmış sandalye ve masaları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kitaplarınız için duvarlara küçük raflar inşa ederek, kendinize ait olan mini bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Kitapların yanında minik saksılarda birkaç adet bitki, çiçek yerleştirip ortama havalı bir görüntü kazandırabilirsiniz.

Önemli Detaylardan Biride Çiçekler ve Bitkilerdir!

Balkon dekorasyonunda balkonların boyutu önemli olmaksızın en önemli detaylar yeşil bitkilerdir. Bu bitkiler küçük ağaçlar ve sevimli çiçeklerden seçilebilir. Alanlarınız yeterince var ise yerlere büyük saksılar yerleştirebileceğiniz bitki alanınız bulunmuyorsa dikey bahçelendirme ünitelerinden yararlanabilirsiniz.

Küçük balkon ya da büyük bir balkona sahip olmanızın balkon dekorasyonu anlamında herhangi bir önemi yoktur. Amacınız balkonunuzu güzelleştirmek ise bunun için birçok fikir vardır. Balkonlarınız küçük ise minik bitkileri balkon taşının kenarlarına koyabilirsiniz. Balkon duvarlarınız küçükse, küçük ahşap tablolar ve minimal resimlerle balkonunuzu minik bir cennete çevirebilirsiniz. Balkonunuza büyük bir masa sığmıyorsa, ahşap renkli tabureler alıp minik bir masayla süsleyebilirsiniz. Ayrıca ahşap renkteki dekorasyon elemanlarınızı balkon duvarlarınız ya da bitkilerinizin ağırlıklı renkleriyle aynı renge boyayıp balkonlarınızı canlandırabilirsiniz.

Balkon tasarımı yaparken bu konu şanslısınız, çünkü internet üzerinden bu konuyla alakalı birçok kaynak ve örnek bulunmaktadır. Geniş bir balkona sahipseniz, beyaz bir masa ve beyaz sandalyelerle balkonunuzun ferahlığına ferahlık katabilirsiniz. Balkonlarınızın yine duvarlarına, çeşitli bitkiler sarmaşıklar, farklı vazolar ve aloevera bitkileriyle donatılmış küçük bir bahçe oluşturabilirsiniz. Balkonlarınızı minik bir hobi bahçesine çevirebilirsiniz. Balkonlarınızın etrafı kapalıysa sıcak yaz günlerinde duvara küçük bir ünite yerleştirip, televizyon izleme gibi aktivitelerinizi buradan yapabilirsiniz. Ayrıca duvarlara minik raflar dizerek balkonunuzu minik bir kütüphaneye çevirebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda balkon dekorasyonu fikirleri hakkında bilgiler verdik. Daha fazla bilgi almak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürün ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ilginizi çekebililir : iç mimarlık firmaları  

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder