Art Deco Tasarım Nedir?

Art Deco 

Dekorasyonda yaygın olarak yaşam alanlarına yansıtılan tarz genellikle klasik ve modern çizgilerden oluşmaktadır. Fakat yaşam alanlarını bu tarzların dışında bir stil kullanarak dekore etmek isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Evlerinde yeni ve sıra dışı bir tarz oluşturmak isteyenlerin tercihi olan art deco tasarım son yıllarda birçok yaşam alanının tasarımında kullanılmaktadır.

Art deco tasarım ilk olarak 1920 li yılların başında Fransa da ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Fakat mobilya ev tasarımı alanında da adından sıklıkla söz edilmektedir. Uygulandığı yaşam alanına estetik ve şıklık katan art deko tasarım daha çok el işçiliği ve ince materyallerin kullanıldığı tasarım tarzıdır. Metale ve mermere daha fazla yer verilen bu tasarımda evler ve yaşam alanları farklı ve sıra dışı bir hava kazanmaktadır. Art deco tasarım ülkemizde giderek yaygınlaşarak birçok yaşam alanının tasarımına şekil vermektedir.

Art deco tasarım geometrik desenlere çok fazla yer vermektedir. Bunun yanında mobilya döşemesinde kullanılan kumaşlar genellikle saten ve kadife gibi farklı kumaşlardan seçilmektedir. Art deco tasarım alan olarak çok geniş yaşam alanlarında kullanılabildiği gibi küçük bir dairede de son derece şık ve estetik görünüm sağlamaktadır. Burada önemli olan dekorasyonu yapılacak olan yaşam alanının özelliklerine ve dekorasyonda kullanılan diğer unsurların özellikleri göz önünde bulundurularak seçim yapılması olacaktır. Tamamen kişilerin ihtiyaç ve zevkleri göz önünde bulundurularak çok farklı art deco tasarım tarzını yansıtan mobilya ve dekorasyon unsuru bulunmaktadır.

Art Deco Tasarım Nedir?
Art Deco Tasarım Nedir?

Kişilere yaşam alanlarında özgürlük tanıyan art deco tasarım son derece gösterişli bir tarzdır. Ahşap mobilyaların daha fazla yer aldığı bu tasarımda istenilen tarz ile beraber kullanılarak da yaşam alanlarına şıklık ve estetik değer kazandırılmaktadır.

İlginizi çekebilir : cafe dekorasyonu 

Art deco tasarımın yaşam alanlarında daha yaygın olarak görüldüğü İstanbul iç mimarların çok farklı tasarımlar ortaya koyduğu kenttir. Dolayısıyla art deco tarzı tasarımlarına yansıtan iç mimarlık firmaları arasında saygın bir yere sahip olan firmamız yaşam alanlarınızda kendinizi özgür hissedebileceğiniz şık ve estetik değeri olan yapılar tasarlamaya devam etmektedir. Tasarımlarımız hakkında daha geniş bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Art Deco Tasarım Nedir?
Art Deco Tasarım Nedir?

Mimarlık ve Tasarımda art Deco Etkisi

Tasarımda estetik kaygısı taşıyan art deco tasarımda mimari anlamda özgün fikirlere ilham kaynağı olmuştur. Özellikle klasik ve modern tarzda yer bulmayan bir takım semboller ve çizgiler kullanılarak farklı bir stil ortaya konmuştur. Genel olarak geometrik şekillerin yer aldığı art deco tasarımda doğal formlara da yer verilmiştir. Art deco tasarımda kullanılan renkler daha dikkat çekici ve iddialı renklerden oluşuyor. Bunun yanında art deco tasarımda kullanılan mobilya ve dekorasyon unsurlarında pahalı süslemelere de ayrı bir önem verilmektedir. Art deco tasarımın şekillenmesine etki eden birçok yapı bulunmaktadır. Bunlar özellikle kral mezarlarını süsleyen geometrik motifler, farklı tarzlarıyla dikkat çeken oteller, sinema salonları ve gökdelenler gibi yapılardır.

Art deco tasarım farklı dönemlerde birçok akımın etkisi altında kalmıştır. Genellikle çıplak kadın figürleri, yapraklar, güneş ışınları ve geyik gibi figürlere yer verilmiştir. Art deco da tasarımlar birbirine çok fazla benzerlik göstermektedir.

Mimari açıdan incelemek için art deconun tarihsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Son derece sıra dışı ve farklı olan bu tasarım son günlerde ülkemizde birçok insanın yaşam alanlarında görmek istediği bir tasarım türüdür.özellikle iç mekan tasarımlarında kendini daha fazla gösteren art deco tasarım adından daha çok söz ettirecek gibi görünüyor.

ilginizi çekebilir : Klasik Mobilya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder