Küçük Cafe Tasarımı

Son dönemlerde evlerde ve yaşam alanlarında çok farklı dekorasyon fikri öne çıkmaktadır. Özellikle ticari amaçla kurulan cafe ve restoranlarda yapılan dekorasyonda önceki dönemlere göre çok farklılıklar ve yenilikler mekâna yansıtılmaktadır. Cafe ve restoranlara olan yoğun ilgiye bağlı olarak sektörde birçok firma yer almaktadır. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bu sektörde ayakta durabilmek ve piyasada tutunabilmek için işletme sahipleri benzerlerinden farklı bir şeyler yapmak zorunda kalmaktadır. İnsanların keyif almak için tercih ettikleri cafelerin dekorasyonu müşteriye kendini iyi hissettirecek şekilde yapılması gerekmektedir.

Küçük cafelerin dekorasyonunu yapmak daha zordur. Dar bir alana sahip olan bu cafeleri ferah ve huzurlu bir ortam haline getirebilmek için dekorasyonda kullanılacak olan bütün unsurların özenle seçilmiş olması son derece önem taşımaktadır.

Küçük Cafe Tasarımı
Küçük Cafe Tasarımı

Küçük Cafe Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? 

Yeni nesil cafe dekorasyonları yapılırken birçok konuda araştırma yapılmaktadır. Seçilen bütün dekorasyon unsurları mekânın büyüklüğüne uygun olacak şekilde seçildiği takdirde ortaya ferah ve aydınlık bir mekân çıkarılmış olacaktır. Farklı üsluplar kullanılarak oluşturulan cafe dekorasyonu ile işletme sahipleri müşterilerinin içinde bulunmaktan keyif alacağı bir ortam oluşturmuş olacaktır. Profesyonel iç mimarlardan destek alınarak son derece ferah ve huzur veren mekânlar oluşturmak daha kolay olacaktır.

Cafe dekorasyonunda aranılan en önemli nitelik rahat ve konforu sunabilmesidir. Bunun yanında şık ve estetik görünüme sahip olması da gerekmektedir.

Dar alana sahip olan cafelerin dekorasyonu yapılırken seçilen mobilyalar çok fazla yer kaplamayan ve fonksiyonel olan ürünlerden seçilmelidir. Dar alanlarda çok yer kaplayan mobilyaların kullanılması ortamda hareket edecek yeri kısıtladığı gibi ferah olmayan ve göz yoran bir ortam oluşturulmasına sebep olacaktır. Rahatlık ve konfor sunan ve yer kaplamayan mobilyalar küçük cafelerin tasarımı için uygun olan tasarımlardır.

Küçük Cafe Tasarımı
Küçük Cafe Tasarımı

Küçük Cafe Tasarımlarında Renk Seçimi 

Bir mekâna kimlik kazandıran en önemli faktörlerden biri dekorasyonda kullanılan renklerdir. Renklerin insan psikolojisi üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır. Cafe dekorasyonunda işletme sahiplerinin istediği atmosferi sağlayabilmek için mekâna uygun olan rengi seçmesi gerekmektedir. İstenilen çağrışımı oluşturabilmek için estetik bütünlüğü sağlamak gerekmektedir.

Küçük cafe dekorasyonunda renk seçimi yapılırken daha çok açık renklerin tercih edilmesi mekânı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir. Küçük alana sahip olan cafelerin dekorasyonu yapılırken koyu renk tonlarından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Çünkü koyu renkler ortamda karanlık etki uyandıracağından dolayı müşterilerin ruh hallerini olumsuz yönde etkileyecektir.

Küçük cafe dekorasyonlarında tek tip oturma bölümü kullanılması daha uygun olacaktır. Daha geniş alana sahip olan cafe dekorasyonlarında ise farklı oturma bölümleri oluşturulmalıdır.

Tasarımda kullanılan renklerin her birinin ayrı anlamı bulunmaktadır. Bu nedenle nasıl bir çağrışım uyandırılmak isteniyorsa o etkiyi uyandırabilecek renklere yer verilmesi gerekmektedir. Örneğin dekorasyonda kullanılan sıcak renkler olan sarı, turuncu ve kırmızı cafe tasarımı için oldukça uygun olan renkler arasında yer almaktadır. Hedef kitle belirlendikten sonra bu hedef kitlenin zevk ve tercihleri göz önünde bulundurularak oluşturulacak dekorasyonda kullanılan bu sıcak renkler canlılık veren ve sohbete yönelten renkler olarak bilinmektedir.

Bunun yanında cafe dekorasyonunda sakin ve huzurlu bir atmosfer oluşturulmak isteniyorsa seçilecek olan renkler mavi ve yeşilin tonları olmalıdır. Doğada bulunan mavi ve yeşil renkler insan psikolojisinde huzur veren etkiye sahip olduğundan dolayı cafe dekorasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir. Küçük cafelerin dekorasyonu yapılırken kullanılan bu renklerin tonları iyi ayarlanmalı ve mümkün olduğunca açık tonlar tercih edilmelidir.

DOMİNAND İÇ MİMARLIK
En kısa sürede ekibimiz tarafından size geri dönüş sağlanacaktır.
Gönder